İGA Havalimanı İşletmesi İstanbul Havaalanı

İstanbul yeni havalimanı. İGA Havalimanı İşletmesi. Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat, Limak İnşaat, Kalyon İnşaat, Mapa İnşaat.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu) İstanbul’a yapılacak yeni havalimanını, 3 Mayıs 2013’teki İstanbul Yeni Havalimanı Yap-İşlet-Devret İhalesini 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV bedelle kazanarak, 25 yıl süreyle işletmeye hak kazanmıştır. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. 7 Ekim 2013’te kurulmuştur.

İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı, 10.2 milyar Euro yatırım yapılarak, İstanbul’un Karadeniz sahilinde Yeniköy ve Akpınar köyleri arasında sıfırdan başlanarak inşa edilecek dünyanın en büyük havalimanı projesi olma özelliğini de taşımaktadır. İlk fazı tamamlandığında 2 pistiyle yıllık 90 milyon, tüm fazları tamamlandığında ise 6 pistiyle yıllık 200 milyonun üzerine çıkarabilir kapasitesi ile hizmet verecektir. Son teknolojik gelişmeler ışığında yapılandırılacak altyapısıyla büyük bir uçuş ağına kusursuz hizmet sunacak Yeni Havalimanı, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli havalimanları arasında yer alacak ve Türkiye’yi sivil havacılık sektöründe öncü konumuna getirecektir.

İstanbul Yeni Havalimanı, dünyanın yükselen ekonomileri arasında gösterilen Türkiye’nin kalkınma sürecine önemli bir ivme katacaktır.

Başta hizmet sektörü olmak üzere Türkiye ekonomisinin tüm sektörleri için önemli oranda katma değer sağlayacak bu dev yatırımdan, kamuya 25 yılda 22,2 milyar Euro + KDV gelir aktarılacaktır. Yeni Havalimanı, doğrudan 100 bin kişiye, yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye istihdam sağlayarak Türkiye için sağladığı katma değere yeni halkalar ekleyecektir.