Haberler

Hong Kong’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Hong Hong’da asgari ücret ne kadar, işçiler ortalama ne kadar kazanıyor, işçi maaşları ne kadar, çalışanlar ne kadar ücret alıyor. Hong Kong’da saatlik işçi ücreti ve saatlik çalışma ücreti ne kadar. Hong Kong’da çalışarak ne kadar maaş alınabilir, ne kadar para kazanılabilir.

Türkiye’ye uzak bir coğrafyada bulunsa da Hong Kong da zaman zaman yurtdışı iş ve yurtdışı işçi alımı konusunda araştırılan ve merak edilen yerlerden bir tanesi. Çin sınırları içerisinde özel bir idari bölge olan Hong Kong dünyaca bilinen bir yer olmakla birlikte düşük vergilerin olması, yerleşik bir uluslararası finans pazarı olması ve ekonomiye devlet müdahalesinin çok fazla olmaması Hong Kong’da ekonomik ve finansal hareketliliği arttıran burayı dünya çapında önemli bir ticaret merkezi haline getiren temel özellikler olarak öne çıkıyor.

Hong Kong kesinlikle dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biridir. Hong Kong havalimanı ve kargo bölümü dünyanın en yoğun havalimanlarından bir tanesidir. Diğer Hong Kong ticari limanı da yine dünyanın en yoğun limanlarından biridir. Çin’in bu özel idari bölgesi 99 yıl boyunca İngiliz egemenliği altında kalmış ve bölge zamanla dünyanın en gelişmiş bölgelerinden biri haline gelerek tüm dünyadan çok sayısız ülkeden göçmen işçinin çalıştığı bir olmuştur.

Bu yazımızda Hong Kong yurtdışı iş imkanlarını ve iş olanaklarını araştıran, Hong Kong’da iş arayan, Hong Kong’da işçi maaşları ve asgari işçi ücretini merak edenler için bilgilere yer veriyoruz. Peki Hong Hong’da asgari ücret ne kadar, işçiler ortalama ne kadar kazanıyor, işçi maaşları ne kadar, çalışanlar ne kadar ücret alıyor. Kısaca bunlara değinelim.

Hong Kong’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Hong Kong’un uluslararası arenada çok ciddi bir ticari merkez ve ticari pazar olması her yıl işçi alımı ile bölgeye gelen işçi sayısının artmasına neden olurken, Hong Kong işçi alımı kapsamında bölgede çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek, iş arayan ve iş bulmak isteyenler Hong Kong’da asgari ücret, saatlik işçi ücretleri ve ortalama maaşlar gibi konuları merak ediyor.

Bilindiği üzere Hong Kong Asya kıtasında önemli bir finans merkezi olarak önem taşıyor. Bölgede düşük vergi rejimi uygulanması, çok önemli bir ticaret merkezi olması ve verimli bir pazar olması nedeniyle, Hong Kong’da her yıl göçmen işçi alımı kapsamında yurtdışından gelen işçi sayısı artmaktadır. Son yıllarda, Hong Kong internet üzerinden yapılan ve yürütülen online işlerin de yoğunlaştığı, internet üzerinden hizmet veren pek çok şirkete ev sahipliği yapan bir merkez de olmuştur. Hong Kong aynı zamanda işçi alımları ve iş yapma kolaylığı açısından dünyada ön sıralarda yer almaktadır.

Peki Hong Kong’da saatlik işçi ücreti ve saatlik çalışma ücreti ne kadar? Hong Kong’da çalışarak ne kadar maaş alınabilir, ne kadar para kazanılabilir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Hong Kong’un para birimi ‘HKD’ yani Hong Kong Dolarıdır. Günümüzde, Hong Kong Valisi Çalışma Bakanlığı’na göre Hong Kong’daki asgari saatlik çalışma ve işçi ücreti 37,5 Hong Kong Dolarıdır. Son zam 2015’te yürürlüğe girdi. Yeni yıl itibariyle, Hong Kong’da asgari saatlik işçi ve çalışma ücret 37,5 Hong Kong Doları yani kabaca 4.85 Dolar. Hong Kong’da ortalama 44 saatlik çalışma haftası dikkate alındığında, Hong Kong’daki asgari maaş yaklaşık 7425 Hong Kong Dolarıdır. Dolar cinsinden yaklaşık tutar 950 dolardır.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Yurtdışında Çalışan İşçi Maaşları

Hong Kong’da Ortalama Maaş ve İşçi Ücreti

Hong Kong’da ortalama işçi ve çalışan maaşları çok daha iyi bir seviyededir. Düzenli ve kurumsal şirketlerde çalışan işçi ve elemanlar iyi sayılabilecek ortalama maaşlar ve asgari ücret kazanabilmekteler. Hong Kong işçi alımı kapsamında bölgede özellikle göçmen bir işçi olarak ortalama maaş alma imkanı yakalayabilirseniz bu gerçek anlamda ideal bir miktardır. Hong Kong’da ortalama maaşlar şöyle: Mevcut aylık ortalama maaş, erkek işçiler için 19100 Hong Kong Doları (2430 Amerikan Doları – USD) ve kadın çalışanlar için 14700 Hong Kong Dolarıdır (1875 Amerikan Doları – USD). Peki Hong Kong’da yaşam pahalı mı, ev kiraları ne kadar?

Hong Kong’da yaşam maliyetine bakıldığında en büyük gider ev kirası olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla kazanacağınız paranın önemli bir bölümü ev kirasına gideceğinden Hong Kong’da çalışma konusunda gerçekçi değerlendirmeler yapmalısınız. Hong Kong’da yaşamanın maliyeti nispeten yüksektir, ancak gayrimenkul çok pahalıdır. Hong Kong’da uygun fiyatlı ve geniş kiralık daire ve ev bulmak oldukça zordur. Hong Kong’da bir iş teklifini düşünmeden önce kiralık ev ve daire fiyatlarını kontrol etmeniz Hong Kong’da iş imkanlarını ve iş olanaklarını değerlendirme konusunda size daha gerçekçi karar almanızda yardımcı olacaktır.

Birkaç istisna dışında Hong Kong son on yılda GSYİH’sını sürekli olarak büyütmeyi başarmış olan bir bölge olarak öne çıkıyor. Şehirdeki işler çok dinamik olmakla birlikte iş imkanları ve iş olanaklarının çoğu ticaret ve finansa dayanıyor. Turizm, bölgenin ekonomisinde de önemli bir role sahiptir ve ziyaretçilerin çoğu Çin anakarasından gelmektedir.

İlgili Makaleler