Havalandırma Tesisat İşleri ve İnşaat Projelerinde Klima Sistemleri

Büyük ve küçük ölçekli inşaat projelerinde havalandırma tesisat işleri, havalandırma sistemleri ve klima sistemlerinin kurulması ve gerekli altyapının hazır hale getirilmesi. Kaliteli havalandırma ve uygulama için dikkat edilmesi gereken noktalar.

İnsanların yaşadıkları yerlerin hava kalitesi oldukça önemlidir. Dolayısıyla inşaat projelerinde klima ve havalandırma tesisat işleri kalitesi de bu yüzden büyük önem taşır. Özellikle günümüzde büyüyen şehirlerde  kapalı alanların havalandırılması insan yaşamının kalitesini arttırmaktadır. Bu doğrultuda bir havalandırma sisteminin temel amacı, ortamdaki kullanılmış havanın dışarı atılarak havanın temizlenmesini sağlamaktır. Farklı havalandırma çeşitleri olsa da bütün sistemleri temel amacı havanın temizlenmesidir.

Gelen olarak bakıldığında havalandırma sistemleri ikiye ayrılır. Lokal havalandırma sistemleri ve merkezi havalandırma sistemleri. Küçük ölçekli konut, ofis ve bürolarda lokal havalandırma sistemleri kullanılırken, büyük ölçekli projelerde ise merkezi havalandırma sistemleri kullanılmaktadır.

Havalandırma Tesisat İşlerinde Önemli Hususlar

Havalandırma sistemlerinin bir alanda bulunması kadar söz konusu havalandırma sisteminin gerekli özellikleri taşıması gerekmektedir. Peki kullanılacağı yerde temiz ve kaliteli bir havanlandırma sağlaması beklenen sistem hangi özelliklere sahip olmalı?

Havalandırma sistemleri genellikle büyük ölçekli inşaat projeleri ya da lüks diye tanımladığımız yapılarda tercih ediliyor. Havalandırma tesisatları menfezler yardımıyla hava akış yönünü tayin eden araçları kullanarak kapalı alanların havalanmasını sağlar. Bir havalandırma sisteminden beklenen genel özellikler ise şu şekilde:

  1. Sesizlik havalandırma tesisat işlerinin önemli bir parçasıdır.
  2. Fanlar kolay monte ve de monte edilmeye olanak sağlamalıdır.
  3. Fan sistemleri devamlı çalıştığından dolayı kablolara iyi bir yalıtım yapılmalıdır.
  4. Mimari olarak ortamın estetiğini bozmamalıdır.
  5. Filtreler kolay bir şekilde temizlenmeye imkan vermelidir.

Havalandırma sistemleri genellikle bu işte uzman firmalar tarafından yapılmaktadır. Firmalar arasındaki fiyat farkları oldukça fazladır. Bu yüzden en iyi fiyat-kalite imkanı sunan firmalar tercih edilmelidir.

Havalandırma Tesisat İşlerinde Klima Sistemleri

Klimalar havalandırmanın gelişmiş şeklidir. Klimalar için soğutma kanalları tesisatı kurulur. Bu kanallar diğer tesisat kanallarından ayrı tutulmalı ve iyi şekilde izole edilmelidir. Klima tesisatlarında boruların görünmemesi için sıva altı uygulamalar yapılır. Bu boruların hiçbir şekilde zarar görmemesi gerekmektedir. En ufak bir zedelenmede tesisatın tümü kullanılamaz hale gelir ve tamiratı oldukça zor bir iştir. Bu yüzden klima borularının nereden geçtiği belirtilmelidir. Uygulamada genellikle duvarlara çivi ya da delik açarken klima borularına zarar verilmektedir.

Klima Havalandırma Tesisat İşlerinde Öne Çıkan Hususlar Neler?

Klima ve havalandırma sistemlerinde havanın odaya verilmesi ve dağılımı oldukça önemlidir. İstenilen kadar ve istenilen şartlarda hava odaya verilse bile, eğer oda içine verilen havanın düzgün dağılımı sağlanamazsa, beklenilen etki gerçekleşmez ve konfor sağlanamaz. Bunun için üfleme havası;

  • Ortam mümkün ise tavandan verilmelidir.
  • Daha düşük enerji tasarrufu olması için enerjinin en verimli şekilde taşınması gerekir.
  • Tesisat boruları ortamın büyüklüğüne göre seçilmelidir.
  • Tesisatlar, klimaların kapılara yakın yerlere monte edilmesine imkan vermelidir.
  • Doğru bakır boru ve drenaj tesisatına dikkat edilmelidir.

İnşaatlarda Klima Altyapısının Kurulması

Binalarda havalandırma tesisat işleri kapsamında klima altyapısının oluşturulması günümüzde artık diğer tesisatlar kadar önemli olmuştur. Büyük ölçekli inşaat projelerinin neredeyse tamamında klima altyapısı da yapılmaktadır. Ayrıca artık birçok firma klimaları da takmaktadır.

Diğer yandan mahalle aralarında yapılan küçük ölçekli inşaat projelerinde dış cephede, uygun bir yere ünite yeri, su giderleri için drenaj hattı ve klima elektrik kablosunun yapılması yeterli görülmektedir. Bunun en önemli nedeni klima satıcılarının kendi markalarına özel kablo ve borular kullanmasıdır. Küçük ölçekli inşaat projelerinde yapıya genellikle başlangıçta klima takılmadığından klima altyapısının tamamını yapmak da mantıklı değildir.