İnşaat Sektörü

Fransa’da İnşaat Mühendisi ve Şantiye Şefi Olarak Çalışmak, Çalışma İzni, Maaşlar

Fransa'da iş, evlilik, iş bulma, şantiye şefi, inşaat mühendisliği, diploma denklik ve yüksek lisans. Fransa'da türk inşaat şirketleri ve Fransa'da inşaat işi.

SORU: Herkese selamlar Gaziantep’te okul şantiyesinde şantiye şefi olarak çalışmaktayım Fransa’da kuzenimle evlilik planımız var sorum size fransada evlilik oturumu ve çalışma izni aldıktan sonra inşaat mühendisi olarak çalışabilir miyim imza yetkim orada da var mı denklik ne durumda sağlanıyor?

CEVAP: Fransa’da çalışmak istiyorsan mutlaka yüksek lisans yap. Yüksek lisans yapmazsan iş bulman imkansıza yakın. Almanya’da arkadaşımın staj yaptığı şantiyede çalışan bir Türk vardı. Kendisi Türkiye’de okumuş ve 2 sene civarı çalışıp Almanya’ya gelmiş. Sadece bir Türk şirketinde iş bulabildi. Orada aldığı maaş da 800-900 euro civarındaydı. Almanya’da inşaat mühendisleri brüt olarak en kötü 3 bin avro alıyor. Kasiyer olarak markette çalışsa bile daha fazla maaş kazanır. Bu durumda ne kadar düşük ve kötü bir maaş aldığını sen hesap et. Maalesef Türklerden de bir hayır geleceğini sanmıyorum. Fransızca bilmiyorsan öğren, ardından da yüksek lisans yap. Bu ikisini yapmadan buralarda düzgün bir iş bulman çok çok zor.

Fransa’da İnşaat Mühendisi ve Şantiye Şefi Olarak Çalışmak, Çalışma İzni, Maaşlar

CEVAP: Türkiye’den alınan diplomaların Avrupa’da neredeyse geçersiz olması. Buradaki şirketler Türk diplomalarına güvenmiyor. Türkiye’de yapacağın yüksek lisans Fransa’da yapacağın yüksek lisans kadar etkili olmaz. Fransa’da yaşamak ve çalışmak gibi bir planın varsa burada yüksek lisans yapman doğru olur. Fransa’dan iyi bir üniversiteden iyi ve çok iyi notlar ile mezun olursan o aldığın diploma sana burada güzel fırsatlar verir. Bu fırsatları değerlendirebilmek sana kalmış. Kötü bir Fransız okulunda diploman olursa dahi iş bulma şansın çok daha yüksek olur.

CEVAP: Doğrudan iş bulmanız ilk etapta zor olacaktır. Dilinizi geliştirip orada iş yapan Türk firmalarda biraz tecrübe edindikten sonra Fransız şirketler de daha kolay iş bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Lisans denkliğimi bilemem, fakat denklik sağlamanız için zaman isteyen başka şeyler var. Dil, Fransız iş kültürüne uyum vs. kendi mühendisleri varken sizi almaları için bunları aşmanız gerekiyor.

CEVAP: Her ülke kendi içinde belli dinamiklere sahip. Bazı şeyler uzaktan hoş ve kolay görünse de o ülkeye gidildiğinde gerçeklerin farklı olduğu anlaşılıyor. Ancak biraz uzun vadeli ve sabırlı bir planla Fransa’da yerleşik hayata geçerek zamanla kendinizi geliştirebilir ve önünüze çıkan yeni fırsatları değerlendirebilirsiniz. Fransa’da iş bulma, çalışma ve fırsatları değerlendirme konusunda hızlı olmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Yüksek lisans konusunda ben de arkadaşlar gibi düşünüyorum. Fransa’da yüksek lisans yapmanı hem diliniz geliştirmeniz açısında faydalı olacak ve bir süre Fransa ortamına alışmanız için size zaman ve fırsat verecektir. Başlangıçta Fransa’da türk inşaat şirketlerinde çalışma olanaklarını gözetebilirsiniz.

İlgili Makaleler