Yurtdışı İş

Fransa’da Çalışmak, Fransa İşçi Alımı ve İş İlanları

Fransa'da çalışmak. Fransa işçi alımı. Fransa iş imkanları ve iş ilanları. Fransa'da çalışacak işçi ve eleman arayan firmalar, şirketler. Fransa'da iş arama ve iş bulma, iş başvurusu. Fransa’da çalışmak için iş imkanları neler, işçi alımı iş ilanlarına nasıl ulaşılır, iş arama ve iş bulma siteleri hangileri?

Yurtdışında çalışmak, yurtdışında iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için Fransa daima öne çıkan önem taşıyan ülkelerden bir tanesi olmuştur. Hali hazırda Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan, pek çok Türk vatandaşının yaşamını sürdürdüğü ve Türkiye dahil yurtdışından farklı ülkelerden her yıl çok sayıda göç alan Fransa’da yurtdışı işler kapsamında çalışmak, Fransa işçi alımı ve iş imkanlarından yararlanmak mümkün. Peki ülke dışından gelen yabancılara açık olan, yurtdışından işçi alımı yapan, yaşama ve çalışma hakkı sunan Fransa’da çalışmak için iş imkanları neler, işçi alımı iş ilanlarına nasıl ulaşılır, iş arama ve iş bulma siteleri hangileri? Sizler için bu yazımızda Fransa işçi alımı ve Fransa iş ilanları ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Öncelikle belirtmek gerekiyor Fransa yani resmi adıyla Fransa Cumhuriyeti dünyanın en eski milletlerinden biridir ve günümüzde yaklaşık 70 milyonluk nüfusa sahip, Avrupa Birliği ve batı ülkeleri içerisinde sözü geçen önemli ülkelerden bir tanesidir. Atlantik Okyanusu ve Akdeniz, Alpler ve Pireneler ile çevrili olan Fransa, uzun zamandır kuzey ve güney Avrupa’yı birleştiren coğrafi, ekonomik ve dilsel bir köprü sağlamıştır.

Avrupa’nın en önemli tarım üreticisi ve dünyanın önde gelen endüstriyel güçlerinden biridir. Coğrafi olarak Türkiye’ye çok uzak bir ülke olmaması sebebiyle yurtdışında çalışmak isteyenlerin de daima potansiyel bir ülkedir. Şimdi gelin Fransa’da çalışmak, iş arama ve iş bulma, Fransa’ya işçi alımı yapan eleman arayan firmalar ve şirketlerin iş ilanları, ekonomi ve başlıca sektörler gibi konulara değinelim. Şimdi kısaca Fransa işçi alımı kapsamında Fransa’da çalışma ve iş imkanlarına göz atalım.

Fransa’da Çalışmak, Fransa’da İş İmkanları

Fransa yaklaşık 70 milyon nüfusu, canlı ekonomisi ve sanayi üretimiyle günümüzde yurtdışında çalışmak isteyenler için pek çok farklı alanda ve sektörde iş imkanları ve iş olanakları sağlayan bir ülke. Dolayısıyla Fransa’da iş arıyorsanız pek çok farklı sektörde farklı işlerde iş imkanlarından yararlanma şansınız bulunuyor. Ekonomi anlamında sadece Avrupa Birliği ülkeleri arasında değil dünya çapında da ön sıralarda yer alan Fransa’da ekonomiyi şekillendiren ve ekonominin temelini oluşturan başlıca sektörler turizm, otomotiv, uçak ve havacılık, imalat, kimya, elektronik, inşaat, makine üretimi ve metalürjidir. Dolayısıyla özellikle meslek ve yetkinlik sahibi vasıflı kişiler için söz konusu sektörlerde iş yapan firmalar ve işçi alımı yapan şirketler önemli potansiyel taşımaktadır.

Turizmin en önemli sektör olduğu Fransa Avrupa’nın 2. büyük ekonomisi olmakla birlikte dünya çapında iş yapan ve dünyanın en iyileri listesinde önemli şirketlere sahip bir ülke. Günümüzde vasıfsız ve deneyimsiz işçi adaylar için sayısız iş imkanı ve iş olanakları barındıran Fransa özellikle her yıl yaklaşık 80 milyon ziyaretçisiyle turizm sektöründe de çok sayıda iş imkanı sağlamaktadır. Başkent Paris başta olmak üzere Marsilya, Lyon, Toulouse, Nice, Nantes, Strasbourg, Montpellier, Bordeaux, Lille ve Rennes en yüksek nüfusa sahip ekonomik canlılığın yüksek olduğu ve haliyle çalışmak için iş imkanlarının fazla olduğu şehirler olarak öne çıkıyor.

Yabancıların Fransa’da çalışmak ve vasıflı vasıfsız iş imkanlarından yararlanması adına kapıları açık olan, gerekli prosedürleri ve belgeleri sağlayan Fransa’da yasal prosedürleri uygulayarak çalışma vizesi ve oturum almak ülkede çalışmak için en iyi yöntemdir. Fransa’ya illegal yollarla çalışmak için gidenler bir dönem bunu sürdürebilseler de sorasında hak ve imkanlardan yararlanma noktasında çalışma vizesi ve oturumları olmadığı için engeller ile karşılaşmaktadırlar. Dolayısıyla çalışma vizesi ve oturum izni alarak Fransa’nın yabancılara sunmuş olduğu tüm haklardan resmi olarak yararlanabilir, daha iyi ve düzenli bir yaşam sürebilirsiniz.

Fransa İşçi Alımı ve Fransa İş İlanları

Fransa’da iş imkanlarından yararlanmak ve Fransa’da çalışmak için Fransa’da faaliyet gösteren iş yapan şirketlerin işçi alımlarından faydalanmak mümkün. Paris başta olmak üzere pek çok farklı şehirde olmak üzere şirketler eleman ve işçi ihtiyaçları doğrultusunda işçi alımı yaparak gerek hali hazırda Fransa’da bulunanlar gerekse yurtdışında olup Fransa’da çalışmak isteyenler için iş imkanı sağlıyor. Peki Fransa işçi alımından yararlanmak ve Fransa’da çalışmak için iş arama ve iş bulma siteleri neler, hangi kaynaklar üzerinden iş ilanlarına iş başvurusu yapılır?

Fransa’da çalışmak ve yurtdışı işçi alımı iş başvurusu yapmak için farklı seçenekler mevcut. Bunlardan ilki eleman ve işçi arayan şirketlerin internet üzerinde iş ilanlarının yayınladığı ilan siteleri. Fransa’da iş arayan yabancılar için güncel iş ilanlarını bulabilecekleri bazı iş arama ve iş bulma siteleri mevcut. İster Fransa’da olun ister yurtdışında iş aramak ve iş bulmak için aşağıdaki siteleri inceleyebilir, Fransa’da çalışacak işçi ve eleman arayan şirketlerin iş ilanlarına göz atabilir, kendinize uygun ilanlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz. ( International Jobs )

• Pole-Emploi
• Cadre Emploi
• The European Job Mobility Portal
• Jobs in Paris
• Eurojobs

Diğer yandan çalışmak istediğiniz şirketlere insan kaynakları üzerinden doğrudan iş başvurusu da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için şirketlerin kariyer sayfalarını ziyaret edebilir, varsa açık iş ilanlarına iş başvuru formu doldurabilirsiniz. Genel iş başvurusu yapmak mümkün olabilir. Yine ücret karşılığı çalışan özel iş bulma ajansları ve sahip olduğunuz bağlantılar da Fransa’da çalışmak ve iş bulmak için faydalanabileceğiniz kanallar.

İlgili Makaleler