Yurtdışı İşYurtdışı İş İlanları

Fransa’da İş İmkanları İşçi Alımı Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Fransa'da çalışmak, Fransa'da iş imkanları, asgari ücret ve işçi maaşları. Fransa'ya nasıl gidebilirim, Fransa'da çalışmak için ne gerekiyor, Fransa iş başvurusu nasıl yapılır? Fransa'da yapılabilecek işler. Fransa Türk işçi alımı, vasıflı vasıfsız işçi ve eleman arayan firmalar.

Avrupa’da yurtdışı işçi ve eleman alımı söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri de Fransa olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde hem siyasi hem de ekonomi olarak önemli bir yere sahip olan Fransa aynı zamanda sağladığı iş imkanları ve iş olanakları ile yurtdışında iş arayan, yurtdışı işçi alımı ve eleman alımlarından yararlanmak ve Avrupa’da iş fırsatlarını değerlendirmek isteyenler için potansiyel taşıyan bir ülke. Yurtdışında özellikle de Avrupa ülkelerinde çalışmak ve yaşamak isteyen pek çok kişi Fransa işçi alımı ve vasıflı vasıfsız düz eleman alımlarından yararlanmak ve iş fırsatlarını değerlendirmek istiyor. Sizler de Fransa işçi alımı kapsamında iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirebilir, Fransa’da çalışacak vasıflı vasıfsız düz işçi ve eleman arayan, Fransa’ya işçi götüren firma ve şirketlerde çalışma fırsatı bulabilir, yine Fransa’da Türk işçi arayan Türk eleman alımı yapan şirketlerin ve firmaların iş olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Peki Fransa’da iş imkanları neler, vasıflı vasıfsız çalışılabilecek ve iş bulunabilecek sektörler hangileri? Vasıflı vasıfsız kalifiye ve düz işçi alımı yapan ve eleman arayan firmalar – şirketler var mı? Fransa’da Asgari ücret ve ortalama işçi maaşları ne kadar? Yazımızda Fransa’da çalışmak isteyenler için kısaca bu konulara değiniyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Fransa gerek siyasi gerekse ekonomi anlamında Avrupa ülkeleri arasında önemli bir yere sahipken dünyada da bilinen ve önemli ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Oldukça hareketli ve kültürel bir şehir olan başkent Paris yanında Marsilya, Nice, Nantes, Bordeux, Lyon, Toulouse, Strazburg, Grenoble, Montpellier, Rennes, Lille, Toulon, Le Havre gibi nüfus yoğun ve ekonomik hareketliliğin olduğu şehirler Fransa’nın diğer önemli ve popüler şehirleri olarak öne çıkıyorlar. Nüfus yoğun şehirler aynı zamanda iş arayanlar ve işçi alımından yararlanmak isteyenler için de potansiyel şehirler. İstatistiklere göre yaklaşık 68 milyon kişilik bir nüfusa sahip olan Fransa’da nüfus büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Günümüzde Fransızlar dışında Fransa nüfusunun büyük çoğunluğunu çeşitli göç dalgalarıyla Fransa’ya gelenler oluşturmaktadır. Ülkede resmi dil Fransızca olmakla birlikte ülkede Portekizce, İtalyanca, Mağrip Arapçası ve Berber dilleri konuşulan azınlık dilleridir.

Yurtdışında iş arayan, çalışmak, işçi alımı ve eleman alımlarından yararlanmak isteyenler için gitmek istedikleri ülkenin ekonomisi de önem taşıyor. Fransa ekonomisine bakıldığında Fransa dünyanın önde gelen ekonomilerinden birine sahiptir. Gerek ekonomik büyüklük gerekse faaliyet gösterdiği sektörler ve üretim alanlarıyla dünya ekonomisinde Amerika, Japonya, Almanya, İtalya ve İngiltere arasında önemli bir yer edinmiştir. Fransa’da öne çıkan ve yoğun olarak faaliyet içeren başlıca sektörler enerji, teknoloji, sağlık, havacılık, inşaat, ulaşım, çeşitli üretim alanları, tarım, turizm ve hizmet sektörüdür. Söz konusu sektörler aynı zamanda Fransa’da yoğun olarak işçi alımı ve eleman alımları yapan, iş imkanları ve iş olanakları sunan, istihdama katkı sağlayan başlıca sektörler olarak da önem taşımaktadır. Sektörler açısından bakıldığında Fransa endüstrileşmiş bir ekonomiye sahiptir ve Avrupa’nın 3. en büyük ekonomisidir.

Fransa’da İş İmkanları, Fransa İşçi Alımı, Çalışılabilecek Sektörler ve İşler

Peki Fransa’da ne tür iş imkanları var, Fransa işçi alımı kapsamında çalışılabilecek sektörler ve işler neler? Yurtdışı işler kapsamında Fransa’da çalışmak isteyenler, iş arayanlar, işçi alımı ve iş imkanlarından yararlanmak isteyenler için farklı sektörlerde ve alanlarda yurtdışı iş olanakları ve iş fırsatları bulunuyor.

Bilindiği üzere Fransa ekonomisi dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olarak günümüzde dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi. Bir Avrupa Birliği ülkesi olması, güçlü bir ekonomiye sahip olması ve farklı sektörleri barındırması Fransa’yı yurtdışı iş arayışında yaşamak ve çalışmak için cazip kılan en önemli unsurlar. Fransa çeşitli sektörlerden oluşan, vasıflı iş gücü yüksek, yenilikçi, karma ve sanayileşmiş bir ekonomiye sahip olmakla birlikte yüzyıllardır dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı sürdürmektedir. Fransa’da iş imkanları sunan, vasıflı vasıfsız işçi alımı ve eleman alımları ile istihdama katkı sağlayan ve Fransa ekonomisini oluşturan temel başlıca sektörler makine sanayi, otomotiv, havacılık, elektronik, tekstil, inşaat, gıda işleme, ulaşım, tarım, turizm ve hizmet sektörüdür.

Paris İş İlanları ve İş İmkanları

Fransa’nın başkenti Paris’te istihdam sağlayan vasıflı vasıfsız işçi ve eleman alımı yapılan ana sektörler bankacılık ve finans, otomotiv, enerji, gıda, lüks eşya, moda, kozmetik, internet ve telekomünikasyon ve inşaat olarak öne çıkıyorlar. Fransa her yıl çok sayıda yabancı tarafından ziyaret edilen turistik ve kültürel bir ülke olduğundan ülke de özellikle başken Paris başta olmaz üzere pek çok şehir turizm alanında önemli iş imkanları ve iş olanakları sağlayan bir sektör olarak önem taşımaktadır. Fransa’da turizm sektöründe çalışanların sayısı oldukça fazladır.

Tarım işleri kapsamında tarım sektörüne bakıldığına çok verimli topraklara sahip olsa da Fransa’da aktif çalışan kesimin %3 gibi küçük bir kısmı tarım sektöründe çalışmaktadır. Nüfusa oranla çok fazla çalışan bulunmasa da yurtdışı iş arayanlar ve Fransa’da çalışmak isteyenler ve özellikle de vasıfsız düz işçiler için ilk aşamada tarım sektörü çalışılabilecek bir potansiyel ve iş imkanları sunuyor.

Fransa İnşaat İş İlanları

Fransa’da inşaat sektörü ve inşaat işlerinde çalışmak da mümkün. Her ne kadar çok hareketli bir inşaat sektörüne sahip olmasa da yurtdışında iş arayan inşaat işçisi ve inşaat ustası adaylar için de iş imkanları ve iş olanakları mevcut. Fransa’da inşaat işçisi ve inşaat elemanı arayan firmalarda inşaat işlerinde sıvacı, boyacı, kaynakçı, inşaat ustası, inşaat işçisi, elektrikçi, tesisatçı gibi işlerde çalışabilir inşaat sektörü iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Fransa’da söz konusu bu sektörlerde vasıflı vasıfsız eleman alan işçi arayan firmalarda ve şirketlerde iş imkanlarını ve iş fırsatlarını değerlendirmek mümkün olabilir. Firmaların Fransa yurtdışı iş ilanları internet üzerinden araştırılabilir uygun iş ilanlarına iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu gerçekleştirilebilir.

Tüm bunlar yanında Fransa’da Paris, Marsilya, Nice, Nantes, Bordeux, Lyon, Toulouse, Strazburg, Grenoble, Montpellier, Rennes, Lille, Toulon, Le Havre gibi pek çok şehirde Türk işçi alımı yapan Türk eleman arayan irili ufaklı Türk işletmelerin sunduğu iş imkanlarından da yararlanmak mümkün olabilir.

Fransa’da Asgari Ücret

Yurtdışı işler, yurtdışı işçi ve eleman alımı, yurtdışında çalışmak söz konusu olduğunda en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de o ülkede asgari ücret, ortalama işçi ve eleman maaşları oluyor. Fransa işçi alımı ve eleman alımlarından faydalanarak Fransa’da çalışmak isteyenlerin en fazla merak ettikleri konuların başında Fransa’da asgari ücret ve işçi maaşları geliyor. Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler haklı olarak ortalama ne kadar para kazanabileceklerini bilmek istiyorlar. Peki Fransa’da aylık asgari ücret ve vasıflı vasıfsız ortalama işçi ve eleman maaşları ne kadar? Kısaca buna değinelim.

Fransa’da asgari ücret ve asgari işçi maaşlarına bakıldığında pek çok Avrupa Birliği ülkesi içerisinde asgari ücret miktarı gayet iyi bir konumda. Günümüzde güncel olarak yasal şartlar altında çalışan biri için hangi sektörde çalışırsa çalışsın en düşük işçi maaşı yani asgari ücret yaklaşık olarak 1550 Euro’dur. 1550 Euro gibi bir asgari ücret Fransa’da yaşam maliyetleri açısından çok iyi bir miktar olmasa da diğer pek çok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında iyi bir miktar olarak öne çıkmaktadır.

Fransa’da Çalışan İşçi Maaşları

Fransa işçi ve eleman alımlarından yararlanmak ve Fransa’da çalışmak isteyenler için asgari ücret önemli bir gösterge olmakla birlikte Fransa’da ortalama işçi ve eleman maaşları Fransa’da çalışmak ve yaşamak için maliyetler açısından daha önemli bir göstergedir. Fransa’da ortalama işçi ve eleman maaşları yaklaşık olarak 2400 Euro’dan başlamakta ve pek çok farklı kritere göre farklılık göstermektedir. Günümüzde Fransa’da tam olarak ortalama bir maaş yaklaşık olarak 2400 Euro – 3500 Euro arasında bulunmaktadır. Fransa’da yaşam maliyetleri de hesaba katılarak 3000 Euro ile 5000 Euro arasında bir miktar iyi bir maaş olarak kabul edilmektedir.

Çalışılan şehir, çalışılan şirket, çalışılan sektör ve pozisyon, vasıflı veya vasıfsız işçi olmak gibi pek çok farklı unsur maaşlar üzerinde etkili olmaktadır. Paris, Marsilya, Nice, Nantes, Bordeux, Lyon, Toulouse, Strazburg, Grenoble, Montpellier, Rennes, Lille, Toulon, Le Havre Fransa’da diğer şehirlere göre maaşların daha yüksek olduğu şehirler olarak öne çıkmaktadır.

İlgili Makaleler