Yurtdışı İş

Finlandiya’da iş imkanları, asgari ücret ve maaşlar

Finlandiya'da iş imkanı var mı? Finlandiya'da çalışmak isteyenler için iş imkanları, iş olanakları ve iş fırsatları neler? Hangi sektörlerde iş var, hangi alanlarda iş bulunabilir, çalışılabilir? Finlandiya'da asgari ücret, vasıflı vasıfsız işçi ve eleman maaşları ve ücretler ne kadar?

Yurtdışıda çalışmak isteyenler ve yurtdışı iş arayanlar için Finlandiya’da iş imkanı var mı? Finlandiya’da çalışmak, yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımlarından yararlanmak isteyenler için Finlandiya’da iş imkanları, iş olanakları ve iş fırsatları neler? Hangi sektörlerde iş var, hangi alanlarda iş bulunabilir, çalışılabilir? Finlandiya’da asgari ücret, vasıflı vasıfsız işçi ve eleman maaşları ve ücretler ne kadar?

Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerek yüksek yaşam standartları ve refah seviyesi gerekse ekonomisi, sakin yaşamı ve doğal güzellikleri ile Finlandiya oldukça popüler ülkelerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Finlandiya’da (Finland) Başkent Helsinki ülkenin en önemli, en yoğun ve en canlı şehirlerinden biri olmakla birlikte nüfus yoğunluğu ile sırasıyla Espoo, Tampere, Vanta, Turku ve Oulu diğer önemli şehirleridir ve bunlar arasında Turku Finlandiya’nın en eski şehridir. Geri kalan birçok şehirde nüfus 100 binin altındadır.

Finlandiya’da konuşulan iki ana dil var, bunlar Fince ve İsveççe. Bu iki dil yanında azınlıkta konuşulan diller olarak Sami, Romanca, Fin İşaret Dili ve Karelce’nin üç çeşidi öne çıkıyor. Finlandiya’nın komşu olduğu ülkeler ise Norveç, İsveç ve Rusya’dır. Burada özellikle belirtmek gerekiyor ki Finlandiya’nın Rusya ile ilişkileri de diğer AB ülkelerine göre oldukça iyi bir noktadadır.

Finlandiya’da Çalışılabilecek Sektörler

Finlandiya yüksek oranda endüstrileşmiş ekonomisi ve serbest piyasa şartları ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla noktasında zirveye oynayanlardan bir tanesi. Tarihsel olarak rekabetçi bir ekonomiye sahip olan Finlandiya özellikle ahşap, metal, mühendislik, telekomünikasyon ve elektronik endüstrilerinde gelişmiş üretim yaparken diğer yandan bilişim, iletişim, oyun, çevre teknolojileri ve biyoteknoloji alanlarında da oldukça rekabetçi ve önemli teşvikler sağlayan bir ülke. Finlandiya ekonomisinde en öneli sorun ise yaşlanan işgücü olarak öne çıkarken bu durum yurtdışından işçi ve eleman alımını canlı tutan bir unsur olarak dikkat çekiyor.

Bu kısa bilgilerden sonra şimdi gelin yurtdışında çalışmak isteyenler ve yurtdışı iş arayanlar için Finlandiya’da asgari ücret, işçi maaşları ve eleman ücretleri ne kadar, ne tür iş imkanları var, hangi sektörlerde iş bulma imkanı var, hangi işlerde çalışılabilir, bunlara değinelim.

Finlandiya’da Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Yukarıda verdiğimiz bilgilerde Finlandiya ekonomisinin Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde oldukça iyi bir konumda olduğunu ve rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu belirtmiştik. Bu durum da Finlandiya’da yaşayanların ve çalışanların refah seviyesini yükselten en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Peki Finlandiya’da çalışanla ne kadar kazanıyor, Finlandiya’da asgari ücret, işçi ve eleman maaşları, çalışma ücretleri ne kadar?

Yurtdışı iş arayanlar için öncelikle belirtmek gerekiyor ki Finlandiya bölgede ve AB ülkeleri içerisinde çalışanların en yüksek asgari ücret ve maaşlar aldığı ülkelerin başında geliyor. Bu özelliği ile de yurtdışında iş arayan ve yurtdışında çalışmak isteyenler tarafından iyi bir seçenek olarak göz önünde bulunduruluyor. Günümüzde Finlandiya’da aylık en düşük asgari ücret veya en düşük kazanç yaklaşık olarak 3500 Euro’dur. Bir başka açıdan bakıldığında Finlandiya’da çalışan biri hangi sektörde veya alanda çalışırsa çalışsın ortalama olarak aylık 3500 Euro’nun altında kazanmazken asgari ücret belli başlı politikaları kapsamında hemen hemen her yıl güncellenmektedir.

Finlandiya’da Asgari Maaş

Peki Finlandiya’da çalışanlar aylık ortalama ve kadar maaş alıyor, aylık ne kadar kazanıyorlar? İşsizlik oranlarının oldukça düşük olduğu Finlandiya’da asgari ücret, işçi maaşları ve eleman ücretleri sektörden pozisyona, tecrübeye, yekinliklere ve çalışılan şehire kadar farklı kriterler kapsamında değişiklik gösterebiliyor. Ancak günümüzde resmi istatistiklere göre Finlandiya’da tüm sektörler dahilinde ortalama maaşlar aylık 3800 Euro civarında bulunuyor. Tabi ki kazanılan brüt maaşlar ve ücretler üzerinden tüm çalışanlardan vergi kesintileri yapıldığı da göz önünde bulundurulmalı. Ortalama saatlik işçi ve eleman ücretleri şehirden şehire farklılık gösterirken 16 Euro ile 22 Euro arasında bulunuyor. İnternet üzerinden araştırma yaparak mesleklere göre kazanç oranlarını görebilir hangi meslek ne kadar kazanıyor bunu da inceleyebilirsiniz.

Finlandiya’da İş İmkanları ve Çalışılabilecek İşler

Peki her yıl yaklaşık 20 bin kişinin yeni bir yaşam ve iş için göç ettiği Finlandiya’da çalışmak ve işçi alımlarından yararlanmak isteyen, yurtdışı iş arayan kişiler için Finlandiya’da iş imkanları neler, hangi sektörler iş imkanı ve yurtdışı iş olanakları sağlıyor, hangi işlerde çalışılabilir kısaca bunlardan söz edelim.

Finlandiya’da çalışmak isteyenler, yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımlarından yararlanmak ve yurtdışı iş arayanlar için birçok farklı sektörde iş imkanları ve iş olanakları mevcut. Ahşap, metal, mühendislik, telekomünikasyon, elektronik endüstrisi, bilişim, iletişim, oyun, sağlık, inşaat, sosyal hizmetler, çevre teknolojileri ve biyoteknoloji en gelişmiş ve hareketli sektörler olarak ülkede özellikle yetkinlik ve meslek sahibi kişiler için iş imkanları sunarken düz ve vasıfsız işçi ve elemanlar için de çalışma fırsatları sağlıyor. Bunlar arasında spesifik olarak hizmet sektörü, sağlık sektörü, sosyal hizmetler alanı ve inşaat sektöründe işçi alan eleman arayan firmaların sayısı oldukça fazla. (Construction Jobs Europe)

İnşaat işleri alanında inşaat işleri kategorisinde, inşaat mühendisi, vasıflı vasıfsız inşaat işçisi, eleman, inşaat utası, kaynakçı, demirci vb. inşaat işçileri, hizmet sektöründe, satış temsilcisi, ofis ve iş yeri temizlik elemanı, müşteri hizmetleri elemanı en fazla aranan elemanlar olarak ön planda yer alıyor.

Finlandiya’da Çalışmak İçin Hizmet Sektörü

Resmi istatistiklere göre günümüzde Finlandiya’da en fazla iş imkanı hizmet sektöründe bulunuyor ve ülkede 10 binlerce kişi hizmet sektörü iş imkanlarından yararlanarak çalışma hayatında yer alıyor. Özellikle yurtdışında iş arayan vasıfsız ve düz işçi adayları için hizmet sektörü başlangıç olarak daha fazla iş imkanı sağlayabilir. Vasıflı ve meslek sahibi işçi ve eleman kategorisinde ise genel tıp pratisyeni, uzman tıp pratisyeni, diş hekimi, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, halk sağlığı uzmanı, konuşma terapisti en fazla çalışan aranan pozisyonlar olarak öne çıkıyor.

Tüm iş imkanlarından yararlanmak için Finlandiya’da başkent Helsinki başta olmak üzere diğer şehirlerde faaliyet gösteren, çalışacak eleman arayan, iş imkanları sunan firmalar ve şirketlerin iş ilanlarını internet üzerinden araştırarak ve inceleyerek kendinize uygun iş ilanlarına iş başvuru formu doldurabilir iş başvurusu yapabilir, pozisyona uygun gerekli nitelikleri ve özellikleri taşıyorsanız ve anlaşma sağlayabilirseniz Finlandiya’ya yerleşme sürecini resmi olarak başlatabilirsiniz. Bu noktada dil konusu önemli bir nokta olarak öne çıkarken, başta İngilizce olmak üzere genel ve yaygın yabancı dillerden en az birini bilmek yurtdışı iş fırsatlarından yararlanmanızı oldukça kolay hale getirecektir.

İlgili Makaleler