Enka İnşaat Kosova: Yeni Elektrik Santrali Projesi

Enka İnşaat Kosova. Enka yeni yurtdışı projeler. Kosova'da türk ve yabancı şirketler. Enka insan kaynakları, iş başvurusu ve Enka iş ilanları.

Dünya çapında inşaat, mühendislik, elektrik üretimi, gayrimenkul ve ticaret gibi alanlarda faaliyet gösteren Enka İnşaat farklı ülkelerde yurtdışı projelere devam ederken yeni projeler de üstleniyor. Şirket devam eden projelerinde hali hazırda binlerce işçi çalıştırırken yeni yurtdışı işçi ve personel alımı yaparak birçok kişiye de istihdam sağlıyor. Enka İnşaat ve Mühendislik şirketi son olarak Kosova’da yeni projeye imza atabilir. Projenin mali değeri toplam 10 milyar lira.

Enka İnşaat Kosova’da Yeni Projeler Şantiyeler

Enka Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, en önemli projelerinden birine imza atabilir. Proje enerji ile ilgili. “Kosova e Re” adlı proje, ülkenin en büyük sanayi yatırımlarından biri. Kosova’nın elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak olan proje, 500 MW’lık bir kurulu güce sahip kömür santrali. Bu projeyi ise ABD’li ContourGlobal adlı şirket hayata geçirecek. 1.3 milyar euroluk yani yaklaşık 10 milyar liralık Kosova’nın en büyük enerji projesi için ContourGlobal ve Kosova Hükümeti, ihale açtı. İhale için ön yeterlilik için de 4 şirket ve konsorsiyum başvuruda bulundu. 4 potansiyel şirket ve konsorsiyumun arasında tanıdık firmalar da var.

Yabancı Şirketlerle 3’lü Konsorsiyum

Türk şirketi Enka ile birlikte Mitsubishi Hitachi Power Systems ile Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi’ni üstlenen İspanyol Tecnicas Reunidas 3’lü bir konsorsiyum oluşturdu. Asyalı dev China Machinery Engineering Corporation (CMEC), ABD’li General Electric ile Güney Koreli Hyundai ihaleye katılarak, tek başına teklif verecek. 4 teklif verenin oluşturduğu 6 şirketin yöneticisi dün Kosova Devlet Başkanlığı makamında bir araya geldi. Kosova Hükümeti’nden yapılan açıklamada yakın dönem de bu şirketler arasından seçim yapılacak ve ön eleme tamamlanacak.

Proje 2023 Yılında Tamamlanacak ve Santralde Üretim Başlayacak

Bir önceki yıl ilk yarısında temelinin atılılması beklenen proje için Kosova Hükümeti, ABD’li ContourGlobal projeyi 4 yılda tamamlayacak ve 2023’te santralden elektrik üretimi başlayacak. Santralin ömrü ise 40 yıl olarak ifade ediliyor. Enka’nın da ihalede teklif verdiği projenin ana yüklenicisi olan ContourGlobal, 18 ülkede ve üç kıtada 100’den fazla santralde yaklaşık 4 bin 35 MW’lık bir operasyona sahip. Enka İnşaat ihaleyi kazanır ise bir Türk şirketinin Avrupa’da kazandığı en büyük ihale hayata geçmiş olacak. Özellikle enerji yatırımlarında Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Eski Sovyet Bloku ülkelerinde kazanılan tecrübe Avrupa’ya da aktarılmış olacak, Türk inşaat şirketlerine önemli bir yol açacak.

Projede Çalışacak Yurtdışı İşçi Alımı Yapılacak

Enka İnşaat söz konusu Kosova’daki santral projesini üstlenebilirse yeni yurtdışı işçi alımı da yapılacak. Büyük bir proje olması birçok kişiye istihdam anlamına geliyor. Özellikle Kosova’da yurtdışı işçi olarak çalışmak isteyenler için yeni bir fırsat olabilir. Enka İnşaat’a iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar firmanın web sistesi üzerinden Enka İnsan Kaynakları bölümü altında iş ilanlarını görebilir veya iş başvurusu yapabilirler.