Yurtdışı İş

Cezayir’de İşçi ve Eleman Maaşları Cezayir’de Asgari Ücret

Cezayir'de maaşlar ne kadar? Saatlik ücretler ne kadar? Hangi işçi ve eleman ne kadar maaş alıyor? Cezayir'de yabancı işçi maaşları ne kadar?

Günümüzde Cezayir yabancı işçi ve eleman alımı yapan ülkeler arasında yer alırken özellikle de Türk inşaat firmalarının yurtdışı inşaat işleri ve müteahhitlik yaptığı başta gelen ülkeler arasında. Bugün birçok Türk şirket Cezayir’de ticari faaliyet gösteriyor ve zaman zaman ihtiyaçları kapsamında Türkiye’den Türk işçi alımı da yapıyorlar.

Yurtdışına işçi ve elaman olarak çalışmak için gitmek isteyen kişilerin radarında olan ülkelerden biri olarak da öne çıkan Cezayir’de iş ve çalışma konusunda pek çok soru mevcut ancak bunlardan en önemlisi maaşlar. Cezayir’de maaşlar ne kadar? Saatlik ücretler ne kadar? Hangi işçi ve eleman ne kadar maaş alıyor? Cezayir’de yabancı işçi maaşları ne kadar? gibi sorular Cezayir’de yurtdışı iş konusunda en fazla merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Cezayir İşçi ve Eleman Maaşları Cezayir’de Asgari Ücret

Peki Cezayir’de maaşlar ne kadar, kim ne kadar maaş alıyor, saatlik ücretler ne durumda?

Bu konuda öncelikle belirtmek gerekiyorki her ülkede olduğu gibi Cezayir’de de maaşlar işçinin ve elemanın niteliğine, yaptığı işe, çalıştığı sektöre ve bünyesinde çalıştığı şirkete göre farklılık gösterebiliyor. Diğer yandan genelde yurtdışı işlerde kurumsal firmalar maaş yanında bonus uygulaması kullanırlar ve maaş konusunda maaş + bonus şeklinde çalışırlar. Bonus aylık temel maaşınız yanında ay boyunca göstereceğiniz performansa göre aldığını bir ek ödeme.

Cezayirde Asgari Ücret Ne Kadar?

Aslına bakılırsa Cezayir’de resmi aylık asgari ücret oldukça düşüktür. Cezayir’de asgari ücret 268 Dolar civarında yani yaklaşık 32 bin Cezayir Dinarı. / Algeria

Cezayir’de Ortalama İşçi Maaşları

Peki Cezayir’de bir işçi ortalama olarak ne kadar maaş alıyor, ne kadar kazanıyor? Yukarıda da belirtildiği gibi Cezayir’de resmi asgari ücret oldukça düşük ancak bunun yanında ortalama bir maaş söz konusu. Cezayir’de her sektörden ortalama aylık işçi maaşları ise 1000 – 1250 dolar arasındadır, yani yaklaşık 150.000 Cezayir Dinarı. Ortalama maaşlar çalışanlar arasında, işçinin niteliklerine, sektöre ve çalışan şirketlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Cezayir Genelinde Maaş Skalası

Cezayir’de maaşlar ve nüfusun gelir seviyesine istatistik olarak bakılacak olursa şöyle bir tablo çıkmaktadır. Cezayir’de çalışanların %25’i aylık olarak yaklaşık 500$ ve altında kazanç elde etmektedir. Orta gelirli çalışanlar ise yukarıda da belirtildiği gibi ortalama işçi ve eleman maaşı olan 1000$ – 1250$ arasında aylık maaş almaktadır. Tüm Cezayir geneline bakıldığında ise çalışan kesimin %75’i 1500$ ve altında maaş almakta geri kalan %25’lik kısım ise 1500$ ve üzerinde aylık kazanç elde etmektedir.

Yıllara göre Cezayir’de ortalama maaşlar ise şöyle:
2019 – Yaklaşık 140.000 Cezayir Dinarı
2020 – Yaklaşık 143.000 Cezayir Dinarı
2021 – Yaklaşık 145.000 Cezayir Dinarı
2022 – Yaklaşık 150.000 Cezayir Dinarı
2023 – Yaklaşık 155.000 Cezayir Dinarı
2024 – Yaklaşık 160.000 Cezayir Dinarı
2025 – Yaklaşık 165.000 Cezayir Dinarı

Cezayir’de Yabancı İşçi Maaşları

Cezayir’de farklı sektörlerde farklı ticari faaliyetlerde bulunan ve iş yapan şirketler zaman zaman yurtdışı işçi alımı yapmaktadır. Özellikle burada iş yapan inşaat şirketleri yurtdışında işçi ve eleman alımı yamaktadırlar. Şirketler Cezayir genelinde aradıkları kalifiye ve nitelikli elemanı bulamadıklarına yurtdışı işçi alımına yöneliyorlar ve durumda yurtdışıdan getirilen yabancı işçi için Cezayir’de maaşlar bir tık daha yüksek olabiliyor. Yine bu kapsamda da aylık maaş ve gelir çalışılan sektöre ve pozisyona göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Cezayir’de Türk şirketlerde maaşlar da yine aynı şekilde çalışılan alana ve işçinin nitelik ve özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

İlgili Makaleler