Berlin İş İlanları, Berlin’de İş İmkanları, İş Arama ve İş Bulma

Berlin'de iş imkanları. Ne tür iş olanakları var? Almanya İş Bulma Kurumu Berlin işçi alımı, iş ilanları ve iş başvurusu. Jobbörse Berlin iş ilanları. Berlin'de çalışmak, iş arama ve iş bulma siteleri. Eleman ve işçi arayan firmalar ve sektörler.

Yurtdışında çalışma ve iş imkanları söz konusu olduğunda bir Avrupa Birliği ülkesi olarak Almanya ve dünya çapında önemli şehirlerden biri olan başkent Berlin her zaman değerlendirilebilecek yerler arasında bulunuyor. AB içerisinde olduğu gibi dünyada da bilinen bir şehir olan Berlin gerek sunduğu yaşam standartları gerekse sağladığı iş imkanları ve iş olanakları ile yurtdışında çalışmak isteyenler için en önemli seçeneklerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Günümüzde pek çok farklı ülkeden olduğu gibi Türkiye’den çok sayıda kişi yurtdışında çalışmak üzere Almanya’da iş arama ve iş bulma sürecinde Berlin’de iş ilanları, iş arama ve iş bulma siteleri ve Berlin’de eleman arayan firmaları inceliyor, kendilerine uygun iş ilanlarına iş başvurusu yapıyorlar.

Peki yurtdışı işler konusunda değerlendirilebilecek en önemli şehirlerden biri olan Almanya’nın başkenti Berlin’de iş imkanları neler, hangi sektörlerde çalışılabilir, işçi alımı var mı, Berlin’de iş ilanları, iş aramak ve iş bulmak için hangi kaynaklar kullanılabilir? Almanya İş Bulma Kurumu üzerinden nasıl iş aranır, Berlin’de çalışacak işçi alımı yapan ve eleman arayan firmalara nasıl iş başvurusu yapılır? Yazımızda sizler için kısa kısa bunlara değiniyoruz.

Berlin’de Çalışmak ve Berlin’de İş İmkanları

Almanya’nın başkenti Berlin yaklaşık 4 milyonluk nüfusuyla hem Avrupa’da olduğu kadar tüm dünyada da öne çıkan şehirlerden biridir. Berlin’de çalışmak isteyenler için şehrin canlı ekonomisi çok çeşitli iş imkanlarını ve iş olanaklarını da beraberinde getirmektedir. Günümüzde Berlin ekonomisini şekillendiren, iş imkanı sağlayan ve işçi alımı yapan şirketlerin en fazla yoğunlaştığı sektörler hizmet sektörü, ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri, medya ve müzik, reklam ve tasarım, biyoteknoloji, çevre hizmetleri, inşaat, e-ticaret, perakende, otel işletmeciliği ve tıbbi mühendislik olarak öne çıkıyor. Bunlar arasında özellikle hizmet sektörü Berlin ekonomisinde yaklaşık yüzde 80 oranında bir paya sahip olmakla birlikte farklı pozisyonlarda çalışacak en fazla işçi ve elman alımının olduğu sektördür.

Kısacası ister Almanya’da olun ister yurtdışında Berlin iş arayanlar ve yurtdışında iş bulmak isteyenler için iş fırsatları sunan, iş imkanları sağlayan potansiyel şehirlerden bir tanesi. Tabi Berlin’de çalışma konusunda dil bilgisi önemli bir unsur. Berlin’de çalışmak üzere bir miktar da olsa Almanca veya İngilizce konuşuyor olabilmek iş arama ve işe yerleşme konusunda oldukça önem taşıyan bir faktör. Dil bilginiz olmadan vasıflı ve meslek sahibi bir aday da olsanız bu durum tek başınıza iş bulma sürecini zorlaştıracaktır. Ancak dil bilmeyenler hali hazırda ülkede yaşayan ve çalışan bağlantılarını değerlendirerek farklı alanlarda işçi alımlarından yararlanabilir, iş bulabilir. Peki Berlin’de iş aramak ve iş bulmak için işçi ve eleman arayan firmaların Berlin iş ilanlarına nasıl ulaşacaksınız şimdi gelin buna değinelim.

Şu yazımıza da göz atmanızda fayda olabilir: Almanya İş Bulma Kurumu İşçi Alımı, İş İlanları ve İş Başvurusu

Berlin’de İşçi Arayan Firmalar, İş Arama ve İş Bulma

Hali hazırda pek çok Türkün yaşadığı, çeşitli sektörlerde çalıştığı, iş yaptığı işçi alımı kapsamında Berlin’de iş aramak ve iş bulmak için yerel kaynaklar gibi internet üzerinde de yararlanılabilecek çok sayıda kaynak mevcut. Bunlar arasında ilk sırada Almanya İş Bulma Kurumu ve yine işçi arayan işçi alımı yapan şirketlerin iş ilanlarının yayınlandığı iş borsası olan Jobbörse. Gerek Almanya’da olun gerekse yurtdışından Berlin’de iş arıyor olun kurumun internet sitesine girerek internet üzerinden kolaylıkla Berlin iş ilanlarına ulaşabilir, ilgilendiğiniz iş ilanlarını ve işçi arayan şirketlerin profilini inceleyebilirsiniz. Diğer yandan yine iş arama vizesi ve çalışma vizesi gibi resmi konularda kurumun sağlamış olduğu bilgilerden yararlanabilir, kurumla iletişime geçerek bilgi de alabilirsiniz. Öte taraftan hali hazırda Almanya’da bulunuyorsanız kurumun yerel istihdam bürolarına iş için başvuruda bulunabilirsiniz.

İş Bulma Kurumu dışında Berlin’de iş aramak ve iş bulmak için çalışacak eleman arayan firmaların iş ilanlarına ulaşmak üzere farklı kaynaklar da mevcut. Berlin’de iş arama ve iş bulma noktasında sahip olduğunuz bağlantılardan, özel ücretli iş bulma ajanslarından, iş ilanları yayınlayan özel kariyer sitelerinden ve ilgilendiğiniz şirketlerin insan kaynakları bölümü altındaki iş ilanlarından da yararlanabilirsiniz.

Berlin İş İlanları ve İş Başvurusu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Almanya’da ve Berlin’de başta İş Arama ve İş Bulma Kurumu ile Jobbörse yanında iş arama ve iş bulmak için çok sayıda kaynak var. Peki Berlin’de iş arama ve iş bulma siteleri neler? Genel olarak yararlanabileceğiniz bazı kaynaklar şöyle:

  • Indeed.com – Uluslararası bir iş arama sitesi, Berlin iş ilanlarına da ulaşabilirsiniz.
  • Glassdoor – Berlin iş ilanlarına ulaşabilir, şirketlere ve maaşlara dair bilgi edinebilirsiniz.
  • Linkedin – Farklı sektörlerden katılımcılara ve Berlin işçi ilanlarına ulaşabileceğiniz networking sitesi.
  • Xing – Almanya’da popüler bağlantı kurma sitelerinden biri. Eleman ve işçi arayan şirketler ve firmalar aynı zamanda özel iş bulma kurumlarıyla iletişime geçebilirsiniz.
  • Jobted – İşçi alımı yapan eleman arayan firmaların iş ilanlarının yayınlandığı bir başka site.
  • Job List Berlin – Berlin’de ofisleri olan şirketler için hazırlanmış bir iş arama sitesi.

Söz konusu yukarıdaki genel iş arama siteleri dışında İngilizce konuşanlara yönelik iş ilanlarının yayınlandığı iş bulma siteleri de mevcut. Jobs in Berlin, Englishjobs.de, The Local Job Board, Work in Berlin gibi siteler sadece İngilizce konuşanlara yönelik olarak Berlin iş ilanları yayınlıyor.

Tabi tüm bunlar yanında internet üzerinden arama yaparak işçi alımı yapan şirketlerin açık pozisyonlarına dair iş ilanlarının yayınladığı çok sayıda kaynağa ulaşmak mümkün. Bu kaynaklar üzerinden ilgilendiğiniz ve kendinize uygun gördüğünüz iş ilanlarına iş başvuru formu doldurarak ister yurtdışında olun ister Almanya’da iş başvurusu yapabilirsiniz. Yine özellikle ilgilendiğiniz şirketler varsa söz konusu şirketlerin insan kaynakları bölümü altından özgeçmişinizle doğrudan da iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.