Yurtdışı İş

Bahreyn İş İmkanları Bahreyn’de İş Arama ve İş Bulma

Bahreyn'de yurtdışı iş ve çalışma. Bahreyn'de iş imkanları, iş olanakları, iş arama ve iş bulma. Bahreyn şirketleri...

Son yıllarda yurtdışı işler ve yurtdışında çalışmak hemen hemen herkesin gündeminde ve yurtdışına çalışma fırsatı bulanlar çok fazla düşünmeden yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek için farklı ülkelerde çalışmaya gidiyorlar. Yurtdışına iş ve çalışma için gidenlerin amaçları farklı olabiliyor. Bazıları tecrübe edinmek, bazıları tamamiyle yerleşmek ve kalıcı olmak, bazıları ise birikim, bazıları dil öğrenmek için. Günümüzde tecrübe kazanmak ve özgeçmişini güçlendirmek için yurtdışında geçici de olsa çalışmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Yurtdışı işler alanında Bahreyn’de son dönemin öne çıkan ülkeleri arasında.

Kısaca Bahreyn

Yurtdışı işler ve yurtdışında çalışma konusunda cazip olan pek çok ülke var ancak son yıllarda ön plana çıkan ülkelerden biri de Bahreyn. Bahreyn körfez ülkelerinden biri ve 30 adadan oluşan bir ada ülkesi. Bahreyn’in başkenti aynı zamanda adaların en büyüğü olan Manama, diğer iki büyük adası ise Muharrak ve Sitra. Bahreyn’in arap yarımadasında bulunması ve Suudi Arabistan’a yakın bir ülke olması onu daha da cazip hale getiriyor. Suudi Arabistan’dan çok sayıda turist yakın olduğu için Bahreyn’e gezmek ve eğlence amaçlı ziyarette bulunuyor. Ülkenin para birimi ise Bahreyn Dinarı’dır.

Bahreyn Ekonomisi

Bahreyn ekonomisi konusunda öncelikle belirtilmesi gereken ilk şey ülkenin gelişmiş ülkeler listesinde bulunmasıdır. Dünya çapındaki ekonomik verilere göre Bahreyn ekonomik refah olarak dünyada ön sıralarda yer alır ve gayri safi milli hasılası ortalama yıllık yaklaşık 27.000 dolardır. Ülke körfez bölgesi ülkeleri arasında Amerika Birleşik Devletleri ile ilk serbest ticaret anlaşması yapan ülkedir ve bunun da Bahreyn için önemli artıları olmuştur.

Bahreyn’de İş İmkanları ve İş Olanakları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bahreyn son yıllarda ekonomik refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte yurtdışı iş arayanlar ve yurtdışı işçi alımı konusunda gündemde en cazip ülkeler arasında bulunmaktadır. Yurtdışı iş konusunda arayış sürecinde olan kişilerin ilk olarak göz attıkları ve inceledikleri ülkelerin başında gelmektedir.

Peki Bahreyn’de yurtdışı işçiler için ne tür iş olanakları ve iş imkanları var?

Yurtdışı iş olanakları ve iş imkanları konusunda bakıldığında Bahreyn’de her alanda iş imkanlarına rastlamak mümkün. Gelişmiş bir ülke olduğu için üst düzey nitelikli kişilerden daha alt kademede çalışacak kalifiye ve vasıfsız iş imkanlarına rastlamak mümkün. Kısacası sahip olduğunuz niteliklere göre Bahreyn’e mühendis veya yazılımcı olarak da gidebilir, veya vasıfsız düz işçi olarak da Bahreyn’deki iş olanaklarından yararlanabilirsiniz. Bugün Bahreyn’de ticari faaliyet gösteren, Bahreyn’de iş yapan pek çok yerli ve yabancı şirket ihtiyaçları kapsamında çeşitli pozisyonlara yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımı yapmaktadır. Ancak nitelik gerektiren işler için Bahreyn’li şirketler almış olduğunuz eğitim ve becerilerinizi gösteren diploma ve sertifika gibi belgeleri mutlaka görmek istemektedirler.

Bahreyn’de İş Bulunabilecek ve Çalışılabilecek Sektörler

Ekonomisi gelişmiş ülkeler listesinde bulunan Bahreyn günümüzde birden fazla sektörde oldukça gelişme kaydetmiş durumdadır. Dolayısıyla Bahreyn’de çalışmak isteyen ve iş arayan kişiler en belli başlı sektörlerin hangilerinin olduğunun bilinmesinde yarar var. Bakıldığı zaman Bahreyn’de öne çıkan 5 ana sektör var, bunlar;

  • Bankacılık
  • Petrol Sanayi
  • Ağır Sanayi
  • Perakende
  • Turizm

Bahreyn’de çalışmak isteyenler ve yurtdışı iş arayışında olan kişiler için bu sektörler yanında gıda, eğlence ve hizmet sektörleri de iş bulunabilecek olarak değerlendirilebilir.

Bahreyn’de İş Arama ve İş Bulma

Bahreyn’de nasıl iş bulunur? Bahreyn’de iş arama ve bulma sürecinin birkaç farklı yolu var. Bahreyn’de işçi alımı yapan ve işçi götüren şirketler bazen İŞKUR üzerinden yurtdışı işçi talebi şeklinde yurtdışı iş ilanı yayınlamakta ve Bahreyn’e işçi ve eleman alımını bu yolla yapmaktalar. Diğer yandan burada faaliyet gösteren, iş yapan Türk şirketlerin internet üzerinde farklı kanallardan yayınladıkları yurtdışı iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bir başka yol ise Monster, Linkedin ve Total Jobs gibi uluslararası iş ilanları yayınlayan portallar üzerinden Bahreyn için iş arama sürecini yürütebilirsiniz. Yabancı dil bilginiz Bahreyn’de iş arama ve iş bulma sürecini daha kolay yönetebilirsiniz. Son olarak bir diğer seçenek ise Bahreyn’de iş yapan Türk şirketleri tespit ederek söz konusu bu şirketlere Bahreyn için genel yurtdışı iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler