AzerbaycanYurtdışı İşYurtdışı İş İlanları

Azerbaycan’da Türk Şirketler İşçi Alımı, İş İmkanları, Maaşlar ve Çalışma İzni

Azerbaycan Bakü, Gence, Sumgayıt, Lenkeran ve Mingeçevir'de iş yapan, işçi arayan ve işçi götüren Türk şirketler, Türk inşaat ve sanayi şirketleri. Azerbaycan vasıflı vasıfsız yurtdışı işçi ve eleman alımı, iş imkanları, iş olanakları, işçi maaşları ve çalışma izni...

Günümüzde yurtdışı iş ve çalışma dendiğinde yakın coğrafyada akla gelen ilk ülkelerden birisi Azerbaycan olarak ön plana çıkıyor. Günümüz itibariyle yurtdışı işçi ve eleman alımı kapsamında yurtdışı iş arayanlar için sıkça araştırılan ve iş imkanlarının gözetildiği ülkeler arasında Azerbaycan geliyor.

Azerbaycan’da iş yapan, belli başlı sektörlerde hizmet ve projeler üreten birçok şirket aynı zamanda Azerbaycan’a yurtdışı işçi götüren ve yurtdışı eleman arayan firmalar olarak da Azerbaycan’da iş imkanları ve iş olanakları sunuyorlar. Azerbaycan işçi alımı ve Azerbaycan eleman alımı, Azerbaycan’da işçi ve eleman maaşları ve Azerbaycan’da çalışmak üzerine bilgiler…

Azerbaycan’da Hangi Şehirlerde İş Var?

Azerbaycan toplamda 77 adet şehirden oluşan bir ülke. İrili ufaklı farklı şehirlere sahip olan ülkenin en önemli şehirleri Bakü, Gence, Sumgayıt, Lenkeran, Mingeçevir, Nahçivan, Şirvan, Şemkir, Şeki, Yevlah, Haçmaz, Ağdam, Celilabad, Hankendi, Ağcabedi, Şamahı, Füzuli, Salyan, Berde ve Neftçala’dır. İşçi alımı en fazla bu büyük şehirlerde yapılıyor.

Azerbaycan Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı

Azerbaycan ülke olarak başta inşaat ve sanayi şirketlerinin önemli derecede faaliyet gösterdiği bir bölge. Ülkede inşaat şirketleri, sanayi şirketleri ve petrol şirketleri faaliyetlerini hız kesmeden devam ettiriyorlar. Özellikle Azerbaycan’ın dönüşüm sürecince inşaat, sanayi ve petrol şirketlerinin faaliyetlerinin önemi büyük rol oynuyor. Kısaca değerlendirmek gerekirse Azerbaycan ve önemli şehirlerinde yurtdışı işçi alımından yararlanmak ve azerbaycan iş olarak çalışmak isteyenler için özellikle inşaat ve sanayi şirketlerinde iş imkanları mevcut. Bu kapsamda Azerbaycan’da iş yapan Türk inşaat ve sanayi şirketleri Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve eleman alımı gerçekleştiriyor. Söz konusu şirketler pek çok alanda kalifiye işçi, vasıflı işçi, vasıfsız işçi ve eleman ihtiyaç duyduğu için bunların küçümsenemeyecek bir kısmını yurtdışı işçi alımı kapsamında bünyesine katıyor. Diğer yandan gıda sektöründe restoranlar ve hizmet veren diğer şirketlerde de yurtdışı iş imkanları mevcut.

Azerbaycan’a İşçi Arayan ve İşçi Götüren İnşaat Firmaları

Ülkenin yapısal dönüşüm sürecinde bugün çok sayıda inşaat firması Azerbaycan’da faaliyet gösteriyor. Bunlar arasında Türk inşaat şirketleri ve Türk sanayi şirketleri de önemli bir yere sahip. Dolayısıyla durum böyle olduğundan Azerbaycan’da çalışmak isteyen, iş arayan ve yurtdışı işçi alımından yararlanmak isteyen kişiler için inşaat şirketleri ve sanayi şirketleri iş imkanları sunuyor. Azerbaycan’da iş yapan Türk inşaat şirketleri kalifiye, deneyimli, vasıflı, vasıfsız eleman ve işçi alımı kapsamında bünyesinde çalıştırmak üzere, mühendis alımı, şantiye çalışanı ve elamanı alımı, sıvacı, boyacı, demir ustası, duvar kağıdı ustası, fayansçı, kalıp ustası, elektrikçi, tesisatçı, şantiye şefi, şoför, operatör, tekniker, depo şefi, duvar ustası, iş makinesi operatörü, ekskavatör operatörü, vinç operatörü, loder operatörü ve teknisyen alımı yapıyorlar. Bunlar yanında sanayi şirketleri de farklı pozisyonlara yurtdışı eleman ve işçiler arıyorlar.

Azerbaycan Gıda Sektörü İş İlanları

Yapı, inşaat, petrol ve sanayi şirketleri gibi büyük şirketlerin yanında gıda alanında faaliyet gösteren irili ufaklı çok sayıda yer için eleman ve işçi alımı yapılıyor, yurtdışı elemanlar aranıyor. Bugün özellikle ülkenin büyük şehirleri olan Bakü, Gence, Sumgayıt, Lenkeran ve Mingeçevir’de çok sayıda restoran ve kebaçıda Türkiye’den işçi alımı yapıyor. Azerbayca’da gıda sektöründe restoranlarda çalışmak isteyen kişiler türk mutfağı için dönerci, döner ustası, pideci, pide ustası, kebapçı, lahmacun ustası, köfteci, aşçı, şef alımı gibi daha birçok farklı pozisyona eleman alımından yararlanabilirler.

Azerbaycan’da İş Yapan İşçi Arayan Türk Şirketler

İnşaat, sanayi ve petrol şirketleri yanında üretim ve hizmet alanında yatırım yapan Türk veya Türk – Azeri ortaklığı olan önemli şirketler var. Azerbaycan Coca – Cola, Azercell Telekom, Azersun Holding (Gıda), Elvan – Azeri Gıda (çikolata), Dimes Gafkaz MMC (meyve suyu), Kissan Parke, Dizayn – Cenay Azerbaycan, Türk Yapı Sanayi, Veyseloğlu- Yaycılı Kardeşler, Çağ Öğretim (Eğitim), Kartaş Ltd. (Mr. Fix markalı yapı kimyasalları), Makro 2000 Eğitim Teknolojileri, Beta Çay… Bunların yanı sıra onlarca Türk markası pazarda. Vestel, Beko, Damat, Bay Döner, LCV, Koton…

Yıllar itibariyle sayı olarak farklılıklar göstermekle beraber, Azerbaycan Vergiler Bakanlığı’nın resmi kayıtlarına göre, 2012 yılında Azerbaycan’da 465’i gerçek ve 1.220’si tüzel kişi olmak üzere toplam 1.685 firmamız faaliyet gösteriyor. 3.5 milyar doları enerji sahasına olmak üzere, yaklaşık 7 milyar dolar tutarında Türk yatırımlar olduğu tahmin ediliyor. Bu yatırımlarla Azerbaycan’da yaklaşık 25 bin kişilik istihdam yaratılıyor. Resmi kayıtlara göre, Türk firmaları sadece 2000-2012 arasında yaklaşık 2.5 milyar dolar vergi ödeyerek Azerbaycan ekonomisine katkıda bulundu.

Azerbaycan’da İşçi ve Eleman Maaşları Ne Kadar?

Azerbaycan çalışılan sektör ve mesleğe göre maaşlar da farklılık gösteriyor. Enter.News- haber ajansının yaptığı açıklamaya göre: 2017 için ortalama aylık ücret petrol sektöründe 3174,4 manat, diğer sektörlerde 440,9 manat olduğu açıklandı. Devlet kurumlarında çalışanların maaş’ı 378,4 manat, özel sektörlerde çalışanların maaş’ı ise 683,6 manat oldu. İnşaat sektörü, bilişim ve iletişim, aynı zamanda bilimsel ve teknik alanlarda ortalama aylık ücretin ise arttığı açıklandı.

Azerbaycan Çalışma İzni ve Çalışma Vizesi

Yurtdışı işçi ve eleman olarak Azerbaycan’da faaliyet gösteren ve iş yapan bir şirket bünyesinde çalışmak istiyorsanız birçok ülkede olduğu gibi vize ve çalışma izni almanız gerekiyor. Azerbaycan çalışma izni almak için beli başlı şartları ve kriterleri yerine getirerek yasal prosedürleri tamamlamanız gerekli. Yurtdışı işçi alımında sizin vereceğiniz belgeler yanında size işe alacak olan şirketinde belli başlı belgeleri hazırlaması ve ilgili kuruluşa işlemler sürecinde ibraz etmesi gerekmektedir. Kısacası yurtdışı işçi alımı yasal prosedüründe 3 taraf vardır. Siz, şirket ve ilgili makamlar.

Peki yurtdışı işçi alımı kapsamında genellikle istenen belgeler nelerdir?

Öğrenim durumunuza gösteren belge, diploma, bunun tercüme edilmiş ve noter tasdiki istenebilir, pasaport, kimlik, söz konusu iş için yeterlilik belgesi, referans mektubu, çalışma izni başvuru formu, iş sözleşmesi ve resmi iş teklifi ve fotoğraf gibi vb. İlgili makam gerekli gördüğü durumlarda ek belge ve evraklar talebinde de bulunabilir. Tüm belgelerin Azerbaycan diline çevrilmiş olması gerekmektedir. İlgili Azerbaycan makamı yurtdışı iş başvurusu yapan adayın ve yurtdışı işçi alımı yapan şirketin belgelerini ve başvurusunu değerlendirdikten sonra uygun gördüğü takdirde çalışma izni onayını verecektir.

İlgili Makaleler