Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Azerbaycan İş İmkanları, Çalışılabilecek İşler ve Maaşlar

Azerbaycan çalışmak isteyenler ve iş arayanlar için iş imkanları ve iş olanakları. Azerbaycan'da iş en iyi şehirler. Hangi sektörlerde ve işlerde çalışabilir? Azerbaycan'da asgari ücret, ortalama vasıflı vasıfsız işçi ve eleman maaşları ne kadar?

Bilindiği üzere Türkiye ve Azerbaycan çok sıkı ve birbirine oldukça yakın iki kardeş ülke ve söz konusu bu yakınlık son yıllarda çok daha fazla artmış durumda. Özellikle Ermenistan ile girdiği savaşta Türkiye’nin önemli desteğini alarak bu savaşta galip gelmesi Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Bölgede son yıllarda gelişen ülkelerden biri olarak öne çıkan Azerbaycan yakın coğrafyada yurtdışı iş arayanlara yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı çalışma fırsatları sunan, yurtdışı işçi alımı yapan ülkelerden biri olarak da öne çıkıyor. Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da Bakü ve Gence başta olmak üzere Lankaran, Şuşa, Ağdam, İsmailli, Sumgayıt, Nahcivan gibi şehirlerde gelişerek büyümüş, iş imkanları ve çalışma olanakları sunan belli başlı sektörler ve iş alanları bulunuyor. Bu yazımızda yurtdışı iş kapsamında Azerbaycan’da çalışmak isteyenlere Azerbaycan’da iş imkanları ve iş fırsatları, Azerbaycan’da çalışılabilecek sektörler ve iş alanları, Azerbaycan’da sosyal ve ekonomik hayat, en fazla iş imkanı sağlayan ve kolay iş bulunabilecek şehirler ile işçi maaşları konuları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere: Azerbaycan İş İmkanları ve Çalışılabilecek Sektörler

Azerbaycan’da iş imkanları ve çalışma olanakları için öncelikle Azerbaycan ekonomisi ve sanayisinin temelini oluşturan sektörleri ve iş alanlarına göz atalım. Bakıldığı zaman günümüzde ülkedeki en önemli sektörler ve iş alanları petrol, gaz, demir, çelik, maden, petrokimya ürünleri, tekstil ve inşaat olarak Azerbaycan ekonomisinin lokomotifi durumunda. Bunlar yanında çimento, makine, pamuk ve gıda maddeleri de Azerbaycan’ın önemli ürünleri arasında yer alıyor. Özellikle enerji sektörü çerçevesinde doğal gaz ve petrol ürünleri satışı Azerbaycan ekonomisini besleyen en önemli kalemler. Tabi bu sektörlerde gerçekleştirilen üretim aynı zamanda ülkenin ihracatında da önemli rol oynuyor. Son istatistiklere göre ülkede çalışan kesimin yüzde 35’i tarım sektöründe, yüzde 15’i sanayi sektörlerinde, ve yüzde 50’si ise hizmet sektöründe çalışıyor. Peki yurtdışı iş kapsamında Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için Azerbaycan’da iş imkanları ve iş olanakları neler? Hangi sektörlerde çalışılabilir, iş bulunabilir?

Sanayi Sektörü İş İmkanları

Yukarıda’da belirttiğimiz gibi Azerbaycan sanayisi petrol, petrokimya, gaz, demir ve çelik temelleri üzerine kurulmuş durumda. Bu alanlarda tecrübeli ve meslek sahibi iseniz Azerbaycan sanayi sektörü iş imkanlarından yararlanabilir ve çalışma olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

İnşaat Sektörü İş İmkanları

Gelişmekte olan bir ülke olan Azerbaycan’da gerek altyapı çalışmaları gerekse yeni inşaat projeleri ile inşaat sektörü hareketli ve Azerbaycan’da inşaat işleri alanında çalışmak isteyenler için iş imkanları ve iş olanakları sunan alanların başında geliyor. Bu çerçevede inşaat sektöründe birçok pozisyonda iş bulmak mümkün. Özellike Azerbaycan’da iş yapan inşaat projeleri üstlenen Türk inşaat firmaları oldukça önemli bir yere sahip.

Tekstil Sektörü İş İmkanları

Azerbaycan bölge ülkeleri arasında son yıllarda tekstil alanında ve tekstil ürünleri üretimi konusunda oldukça önemli bir ivme yakalamış durumda. Sadece son 1 yıl içerisinde ülkedeki tekstil sektörü üretimi %15 artış gösterdi. Tekstil alanında tecrübeli ve herhangi bir meslek sahibi iseniz Azerbaycan tekstil sektörü iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Hizmet Sektörü İş İmkanları

Hizmet sektörü de Azerbaycan ekonomisinde önemli bir yere sahip. Hizmet sektörü çok geniş bir yelpazeye hitap ediyor ve dolayısıyla gerek vasıflı eleman gerek vasıfsız işçi kapsamında Azerbaycan hizmet sektörü iş imkanlarını ve çalışma olanaklarını değerlendirmek mümkün.

Azerbaycan’da İş İçin En Uygun Şehirler

Azerbaycan genelinde iş imkanları ve çalışma olanakları dendiğinde öne çıkan 2 önemli şehir var, bunlar Bakü ve Gence. Söz konusu bu şehirler ekonomik hareketliliği ile iş imkanları ve çalışma fırsatları sunan, iş ilanlarının da en fazla olduğu Azerbaycan şehirleri. Bilindiği üzere Bakü Azerbaycan’ın başkenti olmakla birlikte ekonomik hareketliliğin oldukça yoğun olduğu bir şehir ve aynı zamanda Kafkasya bölgesinin de en büyük şehri olma özelliği ile öne çıkıyor. Bölgenin en büyük şehri olması, sanayi sektörleri ve işletmelerinin burada yoğunlaşması, bir liman kenti olması (Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı), ülke toplam nüfusunun 3’te 1’ini barındırması, bölgede hem ticari hem de kültürel aktivitelerin yoğun şekilde gerçekleştiği bir şehir olması Bakü’yü sadece ülkenin değil bölgenin de önemli bir şehri yapıyor. Tüm bunlar çerçevesinde bakıldığında Azerbaycan’da çalışmak isteyenler ve iş arayanlar için Bakü iş imkanları ve iş olanakları için en uygun şehir olarak karşımıza çıkıyor. Yurtdışı iş kapsamında Azerbaycan iş imkanları ve çalışma fırsatları konusunda öne çıkan bir diğer şehir ise Gence. Şehir sadece Azerbaycan’ın değil aynı zamanda bölgenin en eski yerleşim alanlarından biri olarak öne çıkarken ekonomik ve kültürel aktivite konusunda da Bakü’den hemen sonra gelmektedir.

Gerek Bakü gerekse Gence her iki şehirde de Azerbaycan’da iş arayan, iş bulma sürecinde olan, iş ilanlarını araştıran, kısacası Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için sanayi sektörü, inşaat sektörü, tarım sektörü, turizm sektörü, tekstil sektörü ve hizmet sektörü iş imkanları ve çalışma olanakları çok daha yaygındır.

Azerbaycan’da Asgari Ücret, Ortalama İşçi ve Eleman Maaşları

Yurtdışı iş ve yurtdışı iş imkanları söz konusu olduğunda doğal olarak en fazla merak edilenlerin başında işçi ve eleman maaşları ile ortalama ücretler geliyor. Peki para birimi Manat (AZN) olan Azerbaycan’da çalışanlar ne kadar kazanıyor, asgari ücret ne kadar, ortalama aylık işçi ve eleman maaşları ne durumda?

Bu soruların yanıtında önce belirtmek gerekiyor ki Azerbaycan’da çalışacağınız işlerde de yurtdışı tüm işlerde olduğu gibi işçi ve eleman maaşları ile ücretler çalıştığınız sektörlere, pozisyonlara, şirketlere ve hatta şehirlere göre değişiklik gösterecektir. Diğer yandan Azerbaycan’da en iyi para kazanılabilecek ve görece daha iyi işçi ve eleman maaşlarına sahip olan şehirler Bakü ve Gence. Bakü ise sadece Azerbaycan’da değil Kafkasya bölgesinde en iyi maaş ve ücretlerin ödendiği şehir olarak öne çıkıyor. Günümüzde Azerbaycan’da asgari ücret 105 AZN civarında iken ortalama işçi ve eleman ücretleri 500 AZN civarında ve bu da yaklaşık olarak 300 dolar yapıyor. Tabiki yukarıda belirttiğimiz gibi çalıştığınız işe ve bazı kriterlere göre işçi ve eleman maaşları farklılık gösteriyor. Hizmet sektöründe maaşlar daha düşük iken sanayi, turizm, madencilik, finans, inşaat ve bilişim vb. gibi alanlarda ortalama çalışan maaşları daha yüksek olabiliyor. Örneğin madencilik alanında çalışan işçi ve mühendis kişiler ortalama 3500 AZN civarında kazanabilirken, inşaat, turizm, bilişim ve finans sektörlerinde çalışanlar 450 AZN ile 1600 AZN arasında değişen oranlarda ortalama maaşlar alabiliyorlar.

Aşağıdaki tablo ortalama maaşlar konusunda daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. (Azerbaycan Manatı – AZN)

Asgari Ücret 105,0
Madencilik sanayi 1.753,8
Finansal ve sigorta faaliyeti 1.198,8
Enformasyon ve iletişim 735,0
Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyet 669,7
İnşaat 626,9
Kamusal ve yardımcı hizmetlerin verilmesi 566,6
Nakliyat ve ambar işletmesi 530,3
İmalat sanayi 495,4
Elektrik enerjisi, gaz, buhar vb. teçhizat 489,3
Devlet yönetimi ve savunma, sosyal güvenlik 479,6
Turistlerin yerleştirilmesi ve içtimai iaşe 463,9
Diğer alanlardaki hizmetler 400,2
Ticaret; nakliyat araçlarının tamiri 374,0
Su teçhizatı; kirli su ve atık arıtma 331,8
Gayrimenkul ile ilgili işlemler 308,2
Eğitim 298,0 Dinlenme, eğlence ve güzel sanatlar alanında faaliyet 250,1 Tarım/hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık 241,3
Sağlık ve sosyal hizmetler 197,8

Azerbaycan’da iş yapan ve Azerbaycan’a eleman alan işçi götüren şirketler ve Türk inşaat firmalarında iş imkanları bulunduğunda daha iyi ve yüksek maaşlı olarak çalışmak da mümkün. Bu konuda özellikle Azerbaycan iş yapan proje üstlenen Türk inşaat şirketlerinin iş imkanları değerlendirilebilir. Azerbaycan’da inşaat işçisi ve inşaat elemanı maaşları yazımıza da göz atabilirsiniz.