Azerbaycan Karabağ’da Yol Projesini Türk Şirket Yapacak

Azerbaycan'da Türk inşaat firmaları yeni projeler üstlenmeye devam ediyorlar. Söz konusu firmalardan biri de hali hazırda yurtdışı işler yapan, yurtdışında şantiyeleri olan Kolin İnşaat.

Türk inşaat şirketlerinin yurtdışı işler kapsamında yoğun olarak iş yaptıkları, ihale aldıkları ve proje üstlendikleri ülkelerden önemli bir tanesi olan Azerbaycan’da Türk inşaat firmaları yeni projeler üstlenmeye devam ediyorlar. Söz konusu firmalardan biri de hali hazırda yurtdışı işler yapan, yurtdışında şantiyeleri olan Kolin İnşaat. Son olarak yapılan anlaşma ile Azerbaycan’da Karabağ yol inşaatını da Kolin İnşaat üslenmiş oldu.

Azerbaycan’da inşaat projeleri oldukça hızlı bir döneme girdi. Azerbaycan Karabağ’da hayatı tekrar canlandırmaya başladı. Türkiye’nin sınırsız destek verdiği Azerbaycan, savaşın sonunda ilk olarak Karabağ’daki önemli şehirleri birbiriyle buluşturacak altyapı çalışmalarını hayata geçiriyor. 10 Kasım’da Karabağ Zaferi’ni tescil eden anlaşmanın imzalanmasının bir hafta sonrasında başlayan süreçte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ziyaret ettiği Şuşa, Cebrayil, Fuzuli gibi kadim şehirlerde yol çalışmaları için de temel atma törenleri gerçekleşti. Temelini bizzat Aliyev’in attığı tören iki önemli kent olan Fuzuli ve Şuşa birbiriyle daha modern bir yol ile bağlanacak. Fuzuli ilinin Ahmetbeyli köyünden başlayan yeni yol, 20 yerleşim biriminden geçecek, oradan da Şuşa’ya uzanacak. Azerbaycan Devlet Kara Yolları Ajansı’nın (Azeryol) üstlendiği projenin uzunluğu 101.5 kilometre olacak. Yeni otoyol Bakü ile Şuşa arasındaki mesafeyi de 363 kilometreye indirecek. Yeni otoyolun 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor. Aliyev’in imzaladığı kararnamede yolun tasarımı için 50 milyon manat (29.4 milyon dolar) bütçe ayrıldı. 4 şeritten ve 5 bölümden oluşacak yolu ise bir Türk şirketi; Kolin İnşaat yerli bir ortakla yürütecek.

Kolin İnşaat Azerbaycan Şantiyeleri

Azerbaycan Hükümeti kurtarılan bölgelerdeki yeniden yapılanma çalışmaları için 2.2 milyar manat yani 1.3 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Ayrılan bu fon elektrik, gaz, su, iletişim, yollar, eğitim, sağlık gibi altyapı çalışmalarını ve inşaat projelerini içeriyor. Türkiye’de son yıllarda aldığı ihalelerle öne çıkan Kolin İnşaat, Azerbaycan’da çalışmalara şantiye kurarak başladı. Kolin İnşaat yurtdışı projeleri kapsamında Kuveyt ve Libya’nın yanı sıra Azerbaycan’da da şantiyesi bulunuyor. Kuveyt’te bir, Libya’da üç, Azerbaycan’da da şu anda dört şantiye var. Bu şantiyeler Masalli-Astara Otoyolu, Bakü Rusya Devlet Sınırı Otoyolu, Alat-Astara Otoyolu ve Masalli- Celilabad Otoyolu projeleri için çalışıyor. Bir başka deyişle Kolin’in yol yapımında yurtdışındaki merkez ülkesi Azerbaycan oluyor. Karabağ Savaşı sonrasında bölgenin tekrar canlanması konusunda Türk şirketlere büyük görev düşüyor. Özellikle Afrika, Ortadoğu ve Rusya’da Türk inşaat sektörü iş alımlarında düşüş yaşarken, Azerbaycan yeni bir fırsat oluşturacak gibi görünüyor.

Tekfen İnşaat ve Demirören Grubu Da Azerbaycan’da İş Yapan Şirketler

Kolin İnşaat dışında Demirören de artık Azerbaycan’da iş yapan Türk şirketlerden biri haline geldi. Son haftalarda Azerbaycan’da Türk şirketleri göze çarpan proje ve işler üstlendi. Tekfen İnşaat, Azerbaycan Merkez Bankası’nın yeni binasının projelendirme ve yapım işlerini anahtar teslim olarak üstlendi. 1995’ten beri Azerbaycan’daki faaliyetlerini aralıksız sürdüren Tekfen’in 36 ayda tamamlayacağı Merkez Bankası binası, 37 kat olarak, 168 metre yükseklikte inşa edilecek. Ancak bu süreçte en önemli adımı Demirören Grubu attı. Demirören, Azerbaycan devlet piyango şirketi Azerlotereya’yı devralıyor.