Amerikalı Şirketler İrlanda Ekonomisini Büyüttü

irlandaBaşta teknoloji alanında olmak üzere Amerikalı çok sayıda şirketin yer aldığı ve faaliyet gösterdiği İrlanda 2015 yılında yüklü bir sermaye akışı gerçekleşti. Amerikalı yeni şirketlerin de İrlanda‘da faaliyet gösterme kararı almasıyla birlikte geçen yıl İrlanda ekonomik olarak yüzde 26’lık bir büyüme kaydetti.

Fakat söz konusu ekonomik büyüme Türkiye’de olduğu gibi İrlanda’da da vatandaşa katkı sağlamadı. Yüzde 26’lık büyüme oranına rağmen işsizlik konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. İrlanda’da faaliyet gösteren firmalar işçi ve personel alımı konusunda herhangi bir adım atamadılar.

Amerikalı şirketler neden İrlanda’yı tercih ediyor?

Amerikalı şirketler ve diğer yabancı şirketler İrlanda’yı tercih etmesinin arkasında yatan sebep İrlanda’nın yabancı şirketler için tam bir vergi cenneti olması. Düşük kurumlar vergisinden tabiki başta Google ve Facebook gibi değeri milyarca dolar ile ölçülen dünya devi bilişim şirketleri yararlanıyorlar. Türkiye’de kurumlar vergisinin %25 olduğu düşünülürse İrlanda %12,5 kurumlar vergisiyle tam bir cennet.

Son Güncelleme: 2 Ekim 2019 10:02

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz