AmerikaYurtdışı İş

Amerika’da İş Yapan Türk Şirketler Koç Holding

Amerika'da iş yapan, Amerika'ya Türk işçi ve eleman arayan Türk şirketler. Koç Holding Amerika. Amerika'da tersane, marina ve turizm işi yapan Türk firmalar. Koç Holding yurtdışı işler.

Dünyanın en popüler ülkelerinden biri olan Amerika, yurtdışı işler ve yurtdışı çalışma dendiğinde de akla gelen ilk ülkelerden bir tanesi. Bilindiği üzere Amerika hali hazırda Türk şirketlerin iş yaptığı, yatırımlar gerçekleştirdiği ülkelerden biri olarak da öne çıkıyor ve bunun yanında yine yurtdışına açılma ve yurtdışında iş yapmak isteyen Türk şirketlerin de radarında olan bir ülke olarak dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde Amerika’da iş yapan, projeler üreten Türk şirketlerin sayısının giderek artacağı öngörülüyor.

Amerika’da İş Yapan Türk Şirketler: Koç Holding

Amerika’da iş yapan ve projeler üreten Türk şirketler farklı kategorilerde farklı alanlarda yurtdışı işler yapıyorlar. Koç Holding Onursal Başkanı M. Rahmi Koç, yıllar önce ABD Miami’de bazı yatırımlar yapmıştı. Bunlardan biri ABD’nin en eski tersanelerinden birinin satın alınmasıydı. Bir diğer yatırım ise önemli bir turizm kompleksinin devralınmasıydı. Söz konusu yatırımlar ile de Koç Holding Amerika’da iş yapan Türk şirketler arasında önemli bir yere sahip.

Amerika’da Türk Eleman Alacak

İlk olarak, Rahmi Bey’in şahsen ilgilendiği RMK Tersanesi’nin buradaki yatırımının şu sıralar yeni bir büyüme stratejisine girdiğini görülüyor. Kuruluşu 1885’e kadar giden Merrill Stevens isimli marinanın dış cephesine dev afişler asılmış. Afişlerde eleman arandığı yazıyor. Söz konusu yurtdışı tersanede, tersane işlerinde çalışacak Türk eleman ve işçi aranıyor. Amerika’daki tersanede çalıştırılmak üzere özellikle Türk işçi ve elemanlar tercih ediliyor. Görüldüğü kadarıyla Rahmi Bey “Türk işi” eleman arama yöntemini ABD’ye taşımış.

Amerika’da Turizm İşleri Var

Koç aynı zamanda Amerika’da turizm işleri de yürütüyor ve bu kapsamda önemli bir yatırımı var. Rahmi Bey’in bu bölgedeki diğer bir yatırımı olan The Surf Club’da da çok ciddi bir yenilenme yapıldığı görülüyor. Söz konusu Türk şirketin otel projesi rezidans, otel, kulüp ve plajdan oluşan bir kompleks ve otel bölümünde Caroline Koç’un projesi Haremlique büyük bir mağaza açmış durumda.
Özel olarak dekore edilen mağazanın dizaynı ile aile bizzat ilgilenmiş. Kompleks içindeki otel yenilenme sonrası Four Seasons zincirine dahil olmuş. Rahmi Bey’in özel ricası ile otelde Osmanlı ve İstanbul’u anlatan eserler masalara konmuş. Yine yenileme çalışmaları sonrası otelde dünyanın en büyük puro mönülerinden biri oluşturulmuş.

İlgili Makaleler