CezayirHaberlerIrakYurtdışı İşYurtdışı İş İlanları

Afrika’da İş Yapan Türk Firmalar Güney Afrika İş İmkanları

Afrika'da iş yapan Türk şirketler ve Türk inşaat firmaları. Afrika ülkelerinde iş. Güney Afrika, Cezayir, Fas, Nijerya, Sudan, Etiyopya, Tanzanya, Gana ve Kenya'da yurtdışı iş imkanları iş olanakları

Son yıllarda Afrika kıtası ve Afrika ülkeleri dünyanın hızla gelişen ve yükselen bölgelerinden bir tanesi ve bu özelliği ile de yurtdışında iş yapan ve yurtdışına çalışan Türk firmaların ilgisini çekmiş durumda. Avrupa Birliği ve yakın bölgelerde yavaşlayan ekonomilerle birlikte iş potansiyelinin bir miktar da olsa düşmesi Türk şirketleri Afrika kıtasında iş yapmaya itmiş durumda. Afrika’da iş yapan proje üstlenen firmalar hali hazırda bölgede önemli bir yer edinmiş durumda. Afrika’da iş yapan Türk şirketler burada önemli işlere imza atarken gerçekleştirdikleri işçi ve eleman alımları ile de Afrika ülkelerinde iş imkanları yaratarak istihdama büyük katkı sağlıyorlar.

Afrika’da İş Yapan Türk Firmalar

Yukarıda da belirtildiği gibi günümüzde Afrika’da iş yapan Türk firma ve Türk holdinglerin sayısı bir hayli fazla. Söz konusu Türk firmalar Afrika’da hem iş yaparak önemli iş ve projelere imza atıyor hem de bölge ülkelerinde yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş olanakları yaratarak bölge ekonomisine ve istihdamına da katkı sağlıyorlar. Afrika’da iş yapan Türk firmalar ve yine Afrika’da iş yapmak isteyen Türk yatırımcı şirketler bölgede inşaat işleri, enerji işleri, çimento işleri, mobilya işleri, tekstil işleri, gıda işleri ve tarım işleri alanlarına ilgi gösteriyorlar.

Afrika’da iş yapan Türk firmalar arasında Limak İnşaat, Kazancı Holding, Yıldız Holding ve Sanko gibi Türkiye’nin dev firmaları yer alıyor. Söz konusu firmalar yanında daha pek çok Türk şirket Afrika’da iş yaparken bu şirketlere her yıl yenileri eklenmeye devam ediyor.

Güney Afrika İş İmkanları

Afrika kıtasının en büyük ekonomisi ve Sahraaltı Afrika’nın ekonomik lideri konumunda olan Güney Afrika, kıtanın yüzde 3’ünü kaplamasına rağmen toplam sınai üretimin yüzde 40’ını, toplam GSYIH’nin yüzde 20’sini, toplam elektrik üretiminin yüzde 50’sini ve maden üretiminin ise yüzde 45’ini gerçekleştiriyor. Gıda ve lokanta zincirleri, deri tabaklama, üretim makina ve ekipmanlar ile mineral yakıtlar ve sanayi kimyasalları alanlarında fırsatlar var. Ayrıca mücevherat, tekstil, bağcılık, kurutulmuş meyve, devekuşu yetiştiriciliği, turizm, ahşap ürünler, sağlık ürünleri ve ev aletleri alanlarında üretim ve ihracat potansiyeli yüksek. Güney Afrika’da iş yapan ve Afrika’ya işçi ve eleman götüren Türk firmalar burada farklı sektörleri değerlendiriyorlar.

Cezayir

Afrika kıtasında Libya ve Nijerya’nın arkasından üçüncü büyük petrol rezervlerine sahip olan Cezayir’deki başlıca yatırım alanları şöyle sıralanabilir: Gıda, elektrik-elekronik, yapı, bayındırlık, inşaat malzemeleri, pamuk ipliği, kumaş, tekstil ve konfeksiyon, demir-çelik, otomotiv, çimento, kimya-kauçuk plastik, boya, kağıt, plastik ambalaj ve eşya, ağaç ürünleri, taşımacılık, sabun, şekerleme, çikolata ve bisküvi üretimi, seramik, sanayi makinaları üretimi, deterjan, bakliyat, çocuk bezi, kablo ve bijuteri. Cezayir’de iş yapan, Cezayir’e işçi ve eleman götüren Türk şirketlerin sayısı oldukça fazla.

Nijerya

Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya, son yıllarda küresel sermaye için cazibe merkezi haline gelen kara kıtanın en gözde pazarlarından biri. Tarım ürünlerinde net ithalatçı konumda. Toplam tüketim harcaması yıllık 50 milyar dolar civarında. Gelir dağılımındaki dengesizliğin yüksek olduğu Nijerya’da 16 milyon konut açığı olduğu tahmin ediliyor. Bu durum ülke geliştikçe başta inşaat, mobilya, beyaz eşya ve demir-çelik olmak üzere pek çok sektörde ihracat fırsatları yaratıyor. Son iki yılda cep telefonu satışları iki kat arttı ve 2,2 milyar dolarlık cihaz ve aksesuar satışı gerçekleşti. Gıdada ise hamur mayaları, meyve suyu, domates salçası,şekerli ve çikolatalı mamüller ve dondurulmuş su ürünleri alanlarında talep yüksek. Nijerya’da iş yapan Türk firmalar farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Mozambik

Ülke nüfusunun üçte ikisinden fazlası kırsal kesimde yaşıyor. İşgücünün yüzde 81’i tarım sektöründe. Kömür madenciliği ve doğalgaz üretimi konusunda hızlı bir gelişim planlanıyor. Bunun yanı sıra petrol yağları ve demir çelik çubuklar ülkenin en önemli ithalat kalemlerinin başında geliyor. Ayrıca taş kömürü, yağlı tohum ve meyveler ile kabuklu hayvanlar konusunda önemli ihracat fırsatları mevcut. Mozambik de Afrika’da iş yapan Türk firmalarında radarında olan ülkelerden biri.

Tanzanya

Bölgedeki ekonomiler arasında en açık olan Tanzanya’da, dış yatırımı kısıtlayan veya engelleyen hiçbir yasa veya uygulama bulunmuyor. Şirketler, yabancı katılımını kısıtlamıyor. Ülkede tarım (sulama sistemleri, gübre, tarım makineleri), enerji santralleri ve turizm (otel inşaatı) alanları başta olmak üzere pek çok yatırım olanağı bulunuyor. İhracatçılar, elde ettikleri kazançlarını kullanma veya ülkelerine geri götürme hakkına sahip. Döviz üzerinde herhangi bir kontrol bulunmuyor. Hali hazırda Tanzanya’da iş yapan ve Tanzanya’ işçi ve eleman götüren Türk firmalar mevcut.

Kenya

Doğu Afrika’nın en gelişmiş ülkesi olan Kenya, 460 milyonluk Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı’na (COMESA) girişte kritik bir ülke. Kenya’da başlıca iş ve yatırım fırsatları turizm, tarım, ulaşım, altyapı, imalat sanayi, iletişim, enerji, inşaat ve eczacılık. Ayrıca eko-turizm, elektrik üretim ekipmanları, telekomünikasyon ekipmanları, tarımsal girdiler, gıda işleme ve paketleme ekipmanları, yol yapımı, çimento üretimi, motorlu araç parçaları da fırsatlar sunan sektörler arasında. Gıdada taze fasulye, ananas, mantar, mango, makadamya cevizi, avokado, kavun ve havuç gibi ürünlerin üretim ve ihracatı mümkün. Afrika’da iş yapan Türk şirketler Kenya’da farklı sektörleri radarına almış durumda.

Gana

Güney Afrika ve Nijerya’dan sonra Türkiye’nin en fazla ticaret yaptığı 3. Sahra altı Afrika ülkesi olan Gana’ya tuz, kükürt, toprak ve taşlar, alçılar, çimento, demir ve çelik, mineral yakıt ve yağlar, elektrikli makine ve cihaz ihracatı yapılabilir. Bugüne kadar Türk müteahhitleri tarafından Gana’da üstlenilen üç projenin toplam bedeli 42milyon dolar düzeyinde. Gana’da iş yapan Türk şirketleri, doğrudan bankacılık ilişkilerinin olmaması, teminat mektubu temini ve gümrük mevzuatında sık değişiklikler gibi sorunlarla karşılaşabiliyor.

Etiyopya

94milyona yaklaşan nüfusu ile Etiyopya, Nijerya’dan sonra Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda. Limanlara olan uzaklığı, altyapısının yetersizliğinden dolayı yeterli gelişme gösterememiş durumda. Başkenti Addis Ababa, Afrika Birliği’nin başkenti konumunda. Tarım sektörü dışında önemli bir üretim gücü bulunmayan Etiyopya sanayi ürünlerinin hemen hemen tamamına yakınını ithal ediyor. Canlı hayvan sayısının çokluğuna bağlı olarak deri ve deri ürünleri üretiminde önemli bir potansiyel mevcut. Başlıca ihracat alanları eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, gübreler, iş makineleri, demir çelik ürünleri, otomobil, buğday ve palm yağı. Etiyopya’da Türk şirketler pek çok farklı sektörde iş potansiyelini değerlendirmek istiyor.

Fas

Dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip olan Fas’ta yerleşik 61 Türk şirketi bulunuyor. Türk şirketlerin yatırımları inşaat makineleri, gıda, tekstil, süpermarket zinciri,mobilya alanlarında yoğunlaşıyor. Hükümetin başlattığı ‘Plan Azur’ kapsamında ülkenin çeşitli yerlerinde 6 adet turistik belde yapımına başlandı. İhracatta mermer ve traverten, çimento, petrol yağları ve gazlar, kimya sanayi mamulleri, eczacılık ürünleri, boyalar, parfümeri ve kozmetik ürünleri, plastik mamulleri, ahşap eşya, sabunlar, ipek hariç tekstil ve konfeksiyonda fırsatlar var. Fas’ta iş yapan, Fas’a işçi ve eleman götüren Türk firmalar mevcut.

Sudan

Afrika ve Arap ülkeleri içerisinde hayvan sayısı bakımından en zengin ülkelerin başında gelen Sudan’da toplam hayvan varlığının yaklaşık 139 milyon olduğu tahmin ediliyor. Son dönemde Sudan hükümeti petrol, enerji ve telekom sektörlerinde yabancı yatırım çekmeye çalışıyor. Giderek artan önemine rağmen tarım sektöründe yapılan yatırımlar yetersiz. Ülkede üretim ve ihracat potansiyeli yüksek alanlar şöyle sıralanabilir: Et üretimi amaçlı sığır ve koyun çiftliklerinin kurulması, modern mezbaha inşaatı, koyun ve keçi yetiştiriciliği, yumurta ve et tavukçuluğu, balıkçılık ve balık çiftlikleri.

Afrika’ya İşçi ve Eleman Götüren Firmalar

Gelişmekte olan bölgelerden biri olan Afrika ve Afrika ülkeleri yurtdışında çalışmak isteyen, yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için önemli yurtdışı iş fırsatları sunuyor. Özellikle Afrika’da iş yapan Türk firmaların ve Türk Holdinglerin sayısı her geçen gün artıyor. Afrika’da iş yapan Türk enerji ve inşaat firmalarında çalışmak isteyen adaylar söz konusu Türk firmaların Afrika iş, işçi ve eleman ilanlarına internet üzerinden kolayca ulaşarak iş başvuru formu doldurabilir ve Afrika iş başvurusu yapabilirler.

İlgili Makaleler