Yurtdışı İş

Yurtdışında Elektrik Projeleri ve Trafo İşleri Yapan Türk Şirket

Afrika'da iş yapan Türk firmaların sayısı artıyor...

Türkiye’den yurtdışına açılan çok farklı sektörlerden çok farklı şirketler var. Söz konusu yurtdışında iş yapan şirketler Avrupa, Ortadoğu derken artık Afrika ülkelerine kadar uzandılar ve buralarda yurtdışı işler kapsamda önemli işler yapmaya ve bu bölgelerdeki iş potansiyelini değerlendirmeye başladılar. Afrika’da iş yapan Türk şirketlerden biri elektrik ve trafo sistemleri alanında projeler üreten Yırcalı Holding.

Balıkesir’in ilk sanayicilerinden olan ve enerji, yem, sentetik tekstil gibi sektörlerde faaliyet gösteren Yırcalı Holding, Türkiye’de önemli işlere imza atarken yurtdışında da iş yapan önemli Türk şirketler arasındaki yerini alacak.

Afrika’da İş Yapan Türk Firmalar Arasında

Yurtdışında elektrik ve trafo işlerine yönelen şirket, elektrik ve enerji sistemleri konusunda sıkıntı yaşayan ülkelerde kaliteli iş yaparak bu ülkelerde büyümeye çalışacak. Şirket özellikle trafo işleri ve enerji iletim sistemleri konusunda uzman.

Yırcalı Holding önümüzdeki dönemde yurtdışı iş potansiyelini değerlendirerek Cezayir, Fas, Kenya ve Sudan’da iş yapmaya çalışacak. Yurtdışı işler kapsamında satış odaklı ilerlemesini sürdürecek olan şirket Türkiye’deki üretimlerde düşüş bekliyor ve dolayısıyla yurtdışına yöneliyor. Şirket inşaat, otel ve sanayi yatırımlarının ülke içinde yavaşlayacağını düşündüğünden iç pazarda büyümenin sınırlı olacağını görüyor ve yurtdışı pazarlarda iş yapmak için harekete geçiyor.

Yırcalı Holding’in iş yaptığı ülkeler arasında Cezayir, Fas, Katar ve Kenya var. Şirket yurtdışında bu ülkelerde elektrik müteahhitliği işleri yaparak trafolar satıyor. Sudan gibi Afrika ülkelerinde pazarda bir boşluk olması şirketin buradaki satışlara yönelmesini ve buralarda ufak ölçekli trafo satışları yapabilmesini sağlıyor.

Afrika ülkelerinde enerji alanında büyük ve önemli eksikliklerin ve enerji iletim sistemlerindeki kalitenin düşük olması burada bu alanda iş yapılabilmesini kolaylaştıran etkenler arasında. Elektriğin iletilemediği saatlerce enerji kesintisi yaşayan şehirler mevcut. Şirket yurtdışı iş kapsamında bu gibi günde 6 saat elektrik verilebilen Afrika ülkelerinde iş potansiyelini arttırmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler