Avrupa Ülkelerinde Çalışan İşçi ve Eleman Ücretleri 2021

Avrupa'da çalışan işçi ve eleman maaşları. Avrupa'da en düşük ve en yüksek maaş veren ülkeler. AB ülkeleri en düşük ve en yüksek saatlik çalışma, işçi ve eleman ücretleri. Avrupa ülkelerinde çalışanlar ne kadar kazanıyor, ne kadar maaş alıyor?

Yurtdışında çalışma, yurtdışında iş bulma ve yurtdışı iş imkanları söz konusu olduğunda Türkiye’ye de oldukça yakın bir coğrafya olan Avrupa ve bünyesine bulunan Avrupa Birliği ülkeleri önemli bir pozisyonda yer alıyor. Günümüzde hali hazırda Avrupa ülkelerinde yerleşik olarak yaşayan ve çalışan Türk vatandaşlarının sayısının fazla olmasıyla birlikte AB ülkelerine yurtdışı iş, yurtdışı çalışma ve yurtdışı yaşam konusunda talep halen devam ediyor.

Avrupa ülkelerindeki düşük enflasyon ve görece yüksek maaşlar, çalışma prensipleri, çalışma sistemleri ve çalışma saatleri bu ülkelerde çalışma ve yaşamı daha kolay kılıyor. Tabi Avrupa ülkelerinde iş ve çalışma konusunda araştırma yapan yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman adaylarının en fazla merak ettikleri soruların başında Avrupa ülkelerinde işçi maaşları ve eleman ücretleri geliyor. Peki Avrupa ülkelerinde çalışan işçi ve eleman ücretleri, maaşları ve bununla birlikte saatlik çalışma ücretleri ne kadar?

Avrupa Ülkeleri İşçi ve Eleman Çalışma Ücretleri 

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere her ülkede işçi ve eleman saatlik çalışma ücretleri ve maaşları genel olarak “en düşük saatlik ücret” ve en “en yüksek saatlik ücret” skalasında değişiklik göstermektedir. Ücretler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceği gibi çalıştığınız iş ve pozisyon, çalıştığınız şirket ve hatta çalıştığınız şehre göre de yurtdışı işçi ve eleman ücretleri ve maaşlar farklılıklar gösterecektir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde günümüzde saatlik işçi ve eleman ücretleri ortalama olarak 4.9 euro ile 42.5 euro arasında değişmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi AB ülkeleri de dahil olmak üzere birçok kriter işçi ve eleman ücretlerinin de farklılık göstermesine sebep olmaktadır.

Avrupa’da En Yüksek ve En Düşük Maaş Veren Ülkeler

Bilindiği üzere Avrupa Birliği birçok Avrupa ülkesini bünyesinde barındıran ve ülkeler bazında farklı ekonomik koşullar sunan bir topluluk. Günümüzde Avrupa ülkeleri arsında en düşük işçi ve eleman ücreti sağlayan ülkeler Bulgaristan ve Romanya olarak öne çıkarken AB ülkeleride Danimarka ve Belçika en yüksek işçi ve eleman saatlik ücretleri ve maaşların olduğu ülkeler olarak öne çıkıyor.

Yayınlanan istatistiklere göre Bulgaristan (4.9 euro), Romanya (6.3 euro), Litvanya (8.0 euro), Letonya (8.1 euro), Macaristan (9.1 euro) ve Polonya (9.4 euro) Avrupa’da en düşük işçi ve eleman ücretleri veren ülkeler olarak öne çıkıyor. Diğer yandan Danimarka (42 euro), Belçika (40 euro), İsveç (38 euro), Lüksemburg (37 euro), Fransa (36 euro) yüksek işçi ve eleman ücreti alınabilen AB ülkeleri olarak kayıtlara geçmiş durumda.