2015 Yılı İnşaat Piyasasında Dönüm Noktası Olacak

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine 2014 yılına ve 2015 yılı beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konut fiyatlarındaki kar marjlarının son 2-3 yıldır tamamen azaldığını ve gelecek yıl bu marjların yüzde 5-7 aralığına kadar gerileyebileceğini ifade eden Durbakayım, bunda rekabetin artması kadar gayrimenkulün hammaddesi olan arsanın azalmasının da etkili olduğunu söyledi.

Durbakayım, bir diğer etkenin ise boş arsa/arazilerin azalması nedeniyle yeni projelerin yenileme şeklinde değeri daha da artan eski arsaların üzerine yükselmesi olduğuna işaret ederek, “2015 yılı, gayrimenkul sektörü için çok önemli bir dönüm noktası olacak. Çünkü yılın tam ortasında önümüzdeki süreci belirleyecek önemli bir seçim var. Haziran başında yapılacak bu seçim sonucu Türkiye’nin geleceğini belirleyeceği gibi hem Türkiye ekonomisine hem de inşaat sektörünün geleceğine ışık tutacak” diye konuştu.

Yerli ve yabancı alıcıların tavrının bu seçime endeksli olacağını belirten Durbakayım, gayrimenkul sektöründe yeni projeler ve satışların seçimden bir iki ay öncesinden tamamen “Bekle-Gör” pozisyonuna geçeceği öngörüsünde bulundu.

Durbakayım, 2015’in en az bir çeyreğini yok edecek seçimin tek iyi tarafının, alt/üst yapı yatırımlarının ön plana çıkması olacağını dile getirerek, gerek Türkiye ekonomisindeki gerekse inşaat sektöründeki büyümenin, son yılların en yüksek oranına yükseleceğini ifade etti.

Bu büyümenin 2015’in ilk ve ikinci çeyreğinde net olarak görüleceğine işaret eden Durbakayım, seçim sonucuna göre bu büyüme oranının yılın diğer dönemlerine etki edebileceğini anlattı.

Durbakayım, bu büyümenin, konut satışlarından kaynaklandığını veya yeni proje satışlarına dayandığını söylemenin hayalperestlik olacağını belirterek, aynı şekilde gayrimenkul sektörüne çok büyük bir katkı sağladığının da söylenemeyeceğini vurguladı.