Yurtdışında iş yapan en büyük Türk şirketler

216

2016, yurtdışında kurulu Türk şirketleri açısında hem kayıpların olduğu hem de büyümelerin görüldüğü bir yıl oldu. Yurtdışında kurulu en büyük 50 Türk şirketinin yarısı önemli büyüme rakamları yakalarken, Anadolu Grubu, Yıldız Holding, Eczacıbaşı, Tosyalı Holding gibi dev gruplar, 2017 ve sonrasında organik ve inorganik fırsatları radarlarına alarak hızlı büyümeye odaklandı.

Türkiye’nin global şirketleri her şeye rağmen özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, ve Uzakdoğu pazarlarında önemli büyümelere imza attı. Örneğin Arçelik AŞ, Pakistan beyaz eşya pazarının devi Dawlance’i satın aldı. Pakistan 200 milyon kişi ile dünyanın 6. büyük nüfusuna sahip. Ayrıca şirket, Hindistan’da Voltas ile ortak kuracağı fabrikayı da 2018’de üretime geçirmeyi planlıyor.

Yurtdışında iş yapan Türk firmalar arasında yer alan Arçelik, Yıldız Holding, Şişecam, Eczacıbaşı, TAV ve Fiba gibi global Türk şirketleri yurtdışında yapmış oldukları işler ve üstlenmiş oldukları misyon ile dikkatleri çekiyor. Yurtdışında kurulu en büyük Türk firması ise Pladis.

Diğer yandan birçok Türk inşaat firması da Rusya, Ukrayna, Türkmenistan ve Orta Doğu ülkelerinde iş yapmaya devam ediyor. Yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketleri önümüzdeki dönemde işlerini büyütmeye ve yeni inşaat projeleri üstlenmeye devam edecek ve daha büyük bir potansiyel peşinde olacaklar.