Yurtdışı inşaat işçisi maaşları ne kadar? 2018

İnşaat işçisi maaşı. Yurtdışı inşaat işçisi maaşları. İnşaat işlerinde işçi yevmiyesi.

Geçmişten günümüze birçok türk firma yurtdışında yapı ve inşaat işleri yaparak iş ve proje sayıları ile kapasitelerini muazzam noktalara taşıdılar. Bugün birçok türk inşaat firması Rusya, Libya, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, Ukrayna, Moldova, Suudi Arabistan, Romanya, Katar, Kuvey, Arnavutluk gibi birçok ülkede inşaat projeleri yapıyorlar. Söz konusu inşaat firmaları yurtdışında faaliyet gösterirken bir yandan da Türkiye’den yurtdışı eleman ve işçi alımı yaparak istihdama da katkıda bulunuyorlar.

Türkiye’den yurtdışı işçi ve eleman alımlarından yararlanarak yurtdışına inşaat işçisi olarak gitmek isteyen adayların en fazla merak ettikleri soruların başında maaşlar geliyor. Peki ama yurtdışında inşaat işçisi ne kadar maaş alıyor? İnşaat işçisi yevmiyesi ne kadar? Maaşlar 2018 ne durumda?

Yurtdışı inşaat işçisi maaşları ne kadar?
Öncelikle belirtmek gerekiyor ki yurtdışı inşaat işçisi maaşları söz konusu türk inşaat firmasının iş yaptığı ülkeye göre değişiyor. Diğer yandan hangi kategoride gittiğiniz ve hangi işi yapacağınız da inşaat işçisi maaşı konusunda önemli noktalar. Ancak genel olarak günümüzde yurtdışı inşaat işçisi maaşları 2500$ ile 3500$ arasında değişmekte. Örnek vermek gerekirse bugün Libya‘da bir inşaat işçisi 3500 dolar maaş almaktadır. Mısır‘da ya da Tunus‘ta inşaat işçisi maaşı 2500 dolar civarındadır. Rusya’da yurtdışı işçi maaşları 2000 dolar civarında bulunuyor.

Yurtdışında iş yapan türk firmalar yurtiçinde yurtdışı işçi alımı yaparken önemli bir maliyet hesaplaması yapıyorlar. Kısacası maaş dışında işçinin yurtdışındaki çalışma bölgesine getirilmesi, resmi işlemlerin yapılması ve burada birçok giderinin söz konusu firma tarafından karşılanması şirketlere büyük bir maliyet de getiriyor.

Kısaca özetlemek gerekirse yurtdışında işçi maaşları ortalama olarak 2 bin dolar ile 4 bin dolar arasında değişiyor. Hangi ülkede hangi türk firmada çalıştığınız ve ne iş yaptığınız işçi maaşı skalasında farklılığın ana unsurları olarak ön plana çıkıyor. Yurtdışında vasıflı veya vasıfsız olmanız da maaşınızı etkileyecek unsular arasında.